Objevte krásy Botanické zahrady Teplice: Oáza klidu a přírodního bohatství

Botanická Zahrada Teplice

Historie botanické zahrady Teplice

Botanická zahrada v Teplicích má bohatou historii sahající až do roku 1895, kdy byla založena. Původně sloužila jako léčebný park pro lázeňské hosty, kteří sem přijížděli kvůli léčivým pramenům. Postupem času se zahrada rozrůstala a doplňovala o nové druhy rostlin, které sem byly přivezeny z různých koutů světa. Dnes je botanická zahrada Teplice považována za jednu z nejstarších a nejkrásnějších botanických zahrad v České republice.

Rostlinná kolekce a biodiverzita

Rostlinná kolekce Botanické zahrady v Teplicích je působivá svou rozmanitostí a bohatstvím. Zahrada se může pyšnit více než 2000 druhy rostlin z různých částí světa, které jsou pečlivě uspořádány do tematických sekcí podle jejich původu a charakteristik. Díky tomu mají návštěvníci možnost prozkoumat vegetaci různých klimatických oblastí, od alpských květin po exotické tropické rostliny. Biodiverzita zahrady přispívá k ochraně ohrožených druhů a poskytuje prostor pro výzkum a vzdělávání o důležitosti zachování přírodního bohatství.

Významné botanické druhy v zahradě

V botanické zahradě v Teplicích můžete obdivovat širokou škálu významných botanických druhů. Mezi nejzajímavější patří vzácný Kaučukovník pružný (Hevea brasiliensis), který je známý svou latexovou šťávou používanou k výrobě pryže. Dalším fascinujícím druhem je Rostlina parazitující na kořenech jinanu, nazývaná také Pařeznatka jinanová (Epipogium aphyllum), která se vyskytuje ve velmi omezených oblastech. Mezi další zajímavé druhy patří například Vodní leknín žlutý (Nuphar lutea) s nádhernými žlutými květy nebo Okrotice červená (Epipactis atrorubens) s krásnými červenofialovými květy. Tyto rostliny představují důležitou součást biodiverzity zahrady a jsou důkazem bohatství flóry, které zde můžete objevit.

Procházka zahradou a atrakce pro návštěvníky

Procházka Botanickou zahradou v Teplicích je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky přírody a krásných rostlin. Návštěvníci mohou objevovat různé části zahrady, jako například alpskou zahradu, arboretum nebo skleníky s exotickými rostlinami. Jednou z hlavních atrakcí je historická Palmová kasárna, kde lze obdivovat vzrostlé palmy a tropické rostliny. Pro relaxaci a odpočinek nabízí zahrada také romantické altánky, fontány a jezírka. Pro aktivní návštěvníky jsou k dispozici naučné stezky a dětské hřiště. Každoročně se konají různé akce, jako jsou výstavy orchidejí nebo tematické prohlídky s průvodcem. Botanická zahrada v Teplicích je ideálním místem pro rodinný výlet či relaxaci v překrásném prostředí plném barev a vůní rostlinného bohatství.

Otevírací doba, vstupné a praktické informace

Botanická zahrada v Teplicích je otevřena pro návštěvníky od dubna do října. V těchto měsících můžete zahradu navštívit denně od 9:00 do 18:00 hodin. Vstupné je pro dospělé 80 Kč, děti do 15 let a senioři nad 65 let mají snížené vstupné ve výši 40 Kč. Pro studenty nad 15 let činí vstupné 60 Kč. Zahrada nabízí také možnost zakoupení rodinného vstupného za cenu 180 Kč, které platí pro rodiče s dětmi do 15 let. Pro návštěvníky jsou k dispozici informační tabule a průvodci, kteří rádi poskytnou bližší informace o rostlinách a historii zahrady. Doporučuje se pohodlná obuv a ochrana proti slunci a hmyzu při prohlídce zahrady.