Kouzelná Květná zahrada v Kroměříži: Tajemství a krása českého zámku

Květná Zahrada Kroměříž

Historie a význam Květné zahrady Kroměříž

Květná zahrada v Kroměříži patří mezi nejvýznamnější barokní zahrady ve střední Evropě. Její historie sahá až do 17. století, kdy byla vytvořena pod patronací olomouckého arcibiskupa Maxmiliána Valentina Rudolfa ze Šternberka. Zahrada sloužila jako reprezentační prostor pro arcibiskupský palác a byla místem setkávání významných osobností té doby. Dnes je Květná zahrada chráněna jako součást památkové rezervace UNESCO a představuje unikátní kombinaci architektury, sochařství a botaniky.

Architektura a design zahrady v Kroměříži

Architektura Květné zahrady v Kroměříži je považována za vrcholný příklad italského barokního stylu ve střední Evropě. Zahrada byla navržena v 17. století italským architektem Filippem Spaniem a později rozšířena pod dohledem dalších významných architektů, jako byl Giovanni Pietro Tencalla. Centrálním prvkem zahrady je dlouhá parterová alej zdobená kašnami a sochami antických bohů. Dalšími zajímavostmi jsou labyrinty živých plotů, kvetoucí záhony a terasovité úpravy s výhledy na okolní krajinu. Celkový design zahrady kombinuje prvky geometrické symetrie s bohatou florální výzdobou, což vytváří jedinečný a pohlcující prostor pro návštěvníky.

Sezónní květinové výstavy a akce

Kroměřížská Květná zahrada je známá nejen svou krásou, ale také díky pravidelným sezónním květinovým výstavám a akcím. Každoročně zde můžete obdivovat různorodé aranžmá s pestrou paletou barev a druhů květin. Mezi nejoblíbenější akce patří například tradiční jarní výstava tulipánů či letní festival růží. Pro milovníky orchidejí je pak připravena speciální expozice s exotickými druhy. Tyto akce nejen oslovují návštěvníky z blízkého okolí, ale přitahují i milovníky květin z celé republiky. Každá výstava či akce je pečlivě plánovaná a připravena s ohledem na aktuální trend ve světě květinářství, což z Květné zahrady Kroměříž činí vyhledávanou destinaci pro milovníky krásy rostlin.

Návštěva Květné zahrady v Kroměříži je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky přírody a historie. Zahrada je otevřena denně od dubna do října, s možností prohlídky v rámci samostatné návštěvy nebo s průvodcem. Vstupné se pohybuje kolem 120 Kč a je možné zakoupit i rodinné vstupenky či slevy pro studenty a seniory. Doporučuje se pohodlná obuv a dostatek tekutin, zejména během letních měsíců. Pro ty, kteří chtějí strávit více času v okolí, jsou k dispozici restaurace a občerstvení poblíž zahrady. Doporučujeme si předem ověřit aktuální otevírací dobu a možnost rezervace prohlídky kvůli velké oblíbenosti tohoto unikátního místa.

Kulturní a historické zajímavosti okolí Kroměříže

Kroměříž a okolí jsou bohaté na kulturní a historické zajímavosti. Nedaleko se nachází UNESCO chráněné zámky v Buchlově a Plumlově, které stojí za návštěvu pro milovníky architektury. V blízkosti lze navštívit také zříceninu hradu Cimburk s krásným výhledem na krajinu. Pro milovníky přírody je ideální výlet do Přírodního parku Chřiby, kde můžete objevovat malebné lesy, louky a skalnatá území. Kroměřížsko nabízí bohaté možnosti pro aktivní odpočinek i poznávání historie a kultury regionu.

Publikováno: 25. 05. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: květná zahrada kroměříž | zahrada v kroměříži