Zoo Vídeň: Kde se setkávají divočina a dobrodružství

Zoo Vídeň

Zoologická zahrada ve Vídni - Zoo Vídeň - patří mezi nejnavštěvovanější atrakce rakouského hlavního města. Nejenže nabízí unikátní možnost pozorovat širokou škálu druhů zvířat, ale také se soustředí na jejich ochranu a vzdělávání návštěvníků. Prozkoumejte s námi tuto fascinující zoologickou zahradu plnou překvapení a nových poznatků.

Historie zoo ve Vídni

Historie zoo ve Vídni sahá až do 18. století, kdy císařský dvůr založil svou první menagerii v roce 1752. Tato menažerie byla původně určena pouze pro reprezentaci a pobavení aristokracie a dnes se nachází na místě dnešního Burggartenu.

V roce 1779 byla menažerie přesunuta na nové místo na okraji Vídně v Lainzer Tiergarten, ale kvůli finančním problémům císařského dvora musela být později uzavřena.

Další zoologická zahrada byla otevřena v roce 1862 pod názvem "Tiergarten Schönbrunn" na území barokního parku Schönbrunn. Zahrada se rychle stala populárním místem nejen mezi obyvateli Vídně, ale i turisty ze zahraničí.

Během druhé světové války utrpěla zoo ve Vídni vážné škody a po válce musela být kompletně obnovena. V roce 1955 byla opět otevřena pro veřejnost a začala se rozvíjet jako moderní zoologická instituce s širokou sbírkou živočichů.

Dnes je Zoo Vídni jednou z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších zoologických zahrad v Evropě. Nabízí návštěvníkům více než 750 druhů zvířat a je domovem pro vzácné druhy jako jsou například pandy červené, lední medvědi nebo gepardi.

Poloha a rozloha zoo

Zoo Vídeň, která se nachází přibližně 6 kilometrů jihozápadně od centra rakouské metropole, je jednou z největších a nejvýznamnějších zoologických zahrad v Evropě. Celková rozloha zoo dosahuje téměř 17 hektarů a nabízí návštěvníkům možnost vidět více než 750 druhů zvířat z celého světa.

Poloha samotné zoo je velmi zajímavá - nachází se na břehu Dunaje, což umožňuje unikátní pohledy na panorama města a často se stávají kulisu pro fotografie. Zahrada samotná je začleněna do krásného parku, který nabízí obrovské množství travnatých ploch, ale i údolních lesů.

Zoo Vídeň byla otevřena v roce 1752 jako císařská menažerie a postupem času se stala jedním z hlavních turistických cílů ve Vídni. Dnes je pro turisty i místní obyvatele oblíbeným místem k odpočinku, relaxaci a poznání nových druhů zvířat.

Expozice a zvířata

Zoologická zahrada ve Vídni, známá také jako Tiergarten Schönbrunn, je domovem pro více než 700 druhů zvířat ze všech koutů světa. Expozice jsou navrženy tak, aby poskytovaly co nejpřirozenější prostředí pro život jednotlivých druhů a aby návštěvníci mohli pozorovat téměř jakýkoli druh zvířete v jeho přirozeném prostředí.

Mezi hlavní atrakce patří velké kočkovité šelmy jako tygři nebo levharti, sloni, opice a mnoho dalších druhů savců, plazů a ptáků. Navíc zoo nabízí také možnost osobního setkání s některými z jejich obyvatel - např. lachtanem či klokany.

Tato zoologická zahrada se soustavně snaží chránit ohrožené druhy a zapojit se do programů na ochranu přírody u celé řady živočišných druhů. Z tohoto důvodu je návštěva Zoo Vídeň vynikajícím způsobem jak poznat rozmanitost přírody na jednom místě a přispět k budoucnosti našeho planety.

Unikátní atrakce a akce

Zoo ve Vídni je unikátní atrakce pro návštěvníky všech věkových kategorií. Tato zoologická zahrada nabízí nejen možnost vidět obrovské množství zvířat, ale také například rozhlednu, kamenný divadlo, safari vláček a interaktivní expozice. Pro milovníky zvířat jsou připraveny ukázky krmení a cvičení zejména s exotickými druhy, jako jsou sloni či lvi. Každoročně se zde konají i speciální akce, např. vánoční trhy nebo festival světla, které určitě stojí za návštěvu. V zoo ve Vídni si přijdou na své nejen rodiny s dětmi, ale také nadšenci do botaniky a přátelé celkově krásného prostředí.

Ochranářské projekty a vzdělávání

V zoo ve Vídni se věnují nejen zábavě a udržování příjemného prostředí pro návštěvníky, ale také aktivní ochraně živočišných druhů. Tato úsilí se projevují v projektech jako např. chov a obnova ohrožených druhů, podpora záchranářských programů pro divokou faunu a ochrana biotopů. Navíc je kladen důraz i na edukaci návštěvníků o důležitosti ochrany životního prostředí a o možnostech, jak sami mohou pomoci ochránit přírodu. Díky takovýmto projektům a vzdělávacím programům se zoo ve Vídni stala silným partnerem v boji proti ztrátě biodiverzity a zachování ohrožených druhů.

Stravování a občerstvení v zoo

Zoo Vídeň není jen místem, kde se můžete potkat s exotickými zvířaty, ale také nabízí širokou škálu stravování a občerstvení. Pokud máte chuť na něco sladkého, určitě si oblíbíte cukrárnu, která nabízí tradiční vídeňské dezerty jako Sachertorte nebo Apfelstrudel. Pro milovníky kávy je zde řada kaváren, v nichž si můžete vychutnat různé druhy káv a čajů. Pokud máte chuť na něco slaného, je pro vás připraveno velké množství stánků s rychlým občerstvením - od hranolek přes koblihy až po palačinky s ovocem. Pro ty náročnější jsou pak k dispozici restaurace s rozmanitými menu a posedím uvnitř i venku, kde si můžete vychutnat své oblíbené jídlo s výhledem na krásné prostředí Zoo Vídeň.

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba a vstupné jsou důležitými faktory při plánování návštěvy zoologické zahrady ve Vídni. Zoo Vídeň má otevřeno po celý rok s výjimkou vánočního dne, a to od 9:00 do 17:30 hodin. V letních měsících se otevírací doba prodlužuje až do 18:30 hodin.

Co se týče vstupného, cena se liší podle věku návštěvníka. Dospělí zaplatí 20 eur za lístek, studenti a senioři mají slevu a platí pouze 16 eur. Děti od 6 do 14 let zaplatí 9 eur, děti mladší než šest let mají vstup zdarma.

Je také možné zakoupit rodinný lístek, který je vhodný pro dvě dospělé osoby a jejich děti. Cena za tento lístek je stanovena na 42 eur.

Vzhledem k tomu, že Zoo Vídeň patří mezi nejpopulárnější turistické atrakce ve městě, doporučuje se zakoupit si vstupenku předem online, aby se předešlo frontám na pokladnách.

Doprava a parkování

Pokud se chystáte navštívit Zoo Vídeň, měli byste přemýšlet i o dopravě a parkování. Naštěstí je tato zoologická zahrada velmi dobře dostupná ze všech směrů. K dispozici jsou autobusy, vlaky, metro a tramvaje, které vás dovezou přímo k vchodu do zoo. Pokud se rozhodnete jet vlastním vozidlem, máte na výběr ze dvou placených parkovišť s kapacitou více než 4000 aut. Přijet si můžete kdykoli, ale pro zajímavost dodávám, že zoo Vídeň je otevřena celoročně!

Ubytování v blízkosti zoo

Pokud se chystáte navštívit zoologickou zahradu ve Vídni, můžete si vybrat z řady ubytování v blízkosti této atrakce. Od luxusních hotelů až po útulné penziony, najdete zde možnosti pro každý rozpočet. Některé hotely dokonce nabízejí speciální balíčky pro návštěvníky zoo, včetně vstupenek a transferu na místo. Pokud chcete být blízko přírody, můžete si pronajmout chatku nebo kempovat na okraji lesa. Bez ohledu na to, jaký typ ubytování si vyberete, budete mít zoologickou zahradu hned za rohem a tím pádem více času na pozorování živočichů.

Celkově lze říci, že Zoo Vídeň je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších turistických cílů ve Vídni. Navštívili jsme již mnoho úžasných exotických zvířat a prožili krásné chvíle s našimi přáteli a rodinou. Je to skvělé místo pro strávení víkendu s celou rodinou, kdy se můžete obklopit nádhernou přírodou a užít si spoustu zábavy. S ohledem na vynikající péči o zvířata v zoo, se určitě budeme na tuto návštěvu rádi vzpomínat i v budoucnosti.

Publikováno: 22. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Evelína Blažková

Tagy: zoo vídeň | zoologická zahrada ve vídni