Zažijte nebeský ráj na thajském ostrově Phuket - Tajemství exotiky a dobrodružství v jednom!

Phuket

Phuket je krásný thajský ostrov, který se nachází v Andamanském moři. S nádhernými bílými plážemi, azurově modrým mořem a fascinujícími skalnatými formacemi, nemůže být Phuket jinak než nejvyhledávanějším turistickým cílem v jihovýchodní Asii. Ostrov má také bohatou historii a kulturu a nabízí mnoho zajímavostí pro návštěvníky, jako jsou trhy s potravinami, chrámy a buddhistické svatyně. Pokud hledáte místo k relaxaci nebo dovolenou plnou zábavy a dobrodružství, Phuket je pro vás tou správnou volbou.

Geografická poloha Phuketu

Phuket je thajský ostrov, který se nachází v Andamanském moři, západně od Thajska. Je největším ostrovem této země a rozkládá se na ploše více než 500 km². Na severu sousedí s provincií Phang Nga, na východě a jihu je omýván Andamanským mořem a na západě leží Indický oceán. Díky své poloze je Phuket oblíbenou turistickou destinací s nádhernými plážemi a křišťálově čistou vodou. Na ostrov se můžete dostat přes mezinárodní letiště nebo trajektem z pevninského Thajska.

Historie ostrova

Phuket je ostrov na jihu Thajska s velmi bohatou historií. Archeologické nálezy dokazují, že tato oblast byla osídlena už v pravěku. Během středověku byl Phuket důležitým přístavem pro obchod s Indie a Čínou a stal se i oblíbeným místem pro piráty. V 16. století se ostrov dostal pod kontrolu království Ayutthaya a později i Bangkokského království.

V 19. století se na Phuketu usadili zahraniční obchodníci, například Portugalci, kteří zde postavili pevnost Fortaleza de Margarida, kterou lze stále navštívit. V té době začalo také rozkvétat rybolov a těžba cínových rud.

Ve 20. století se Phuket začal rozvíjet jako turistické místo a dnes patří mezi nejpopulárnější thajské destinace. I přes nedávnou katastrofu tsunami v roce 2004 se ostrov rychle zotavil a nabídka hotelů, restaurací a atrakcí roste každým rokem. Přesto si však zachovává svou historii a tradice jsou stále součástí života místních obyvatel.

Klima a nejlepší doba k návštěvě

Phuket je thajský ostrov, který je navštěvován turisty z celého světa. Klimatické podmínky na tomto ostrově jsou tropické, což znamená horké dny a vysokou vlhkost. Nejlepší doba k návštěvě Phuketu je od listopadu do dubna, protože během těchto měsíců má ostrov nejmíň srážek a teploty se pohybují okolo 30 stupňů Celsia. V létě (od května do října) se na Phuketu nachází období dešťů a mohou nastat silné bouře, což může ovlivnit kvalitu pobytu a aktivit turistů na ostrově. Pro ty, kdo se chtějí vyhnout davům turistů doporučujeme návštěvu Phuketu během mimo sezónu - tedy v období dešťů.

Přírodní krásy ostrova

Ostrov Phuket je známý nejen pro své fantastické pláže a azurové moře, ale také pro své přírodní krásy. Celý ostrov je pokryt různorodou zelení, od tropických lesů až po borovicové háje. Kromě toho zde najdete impozantní hory s nádhernými vodopády a jeskyněmi. Mezi nejnavštěvovanější místa patří například Národní park Khao Phra Thaeo, kde můžete pozorovat vzácné druhy zvířat a rostlin. Při procházce po pobřeží uvidíte také útesy se skrytými lagunami a korálovými útvary. Pro milovníky přírody je Phuket prostě rájem na zemi.

Pláže a vodní aktivity

Phuket je thajský ostrov, který je světoznámý svými nádhernými plážemi a vodními aktivitami. Na Phuketu najdete mnoho krásných pláží s bílým pískem a tyrkysovou vodou, jako například Patong, Kata nebo Karon Beach. Tyto pláže jsou ideálním místem pro koupání, opalování a různé vodní sporty.

Mezi populární vodní aktivity na Phuketu patří potápění, šnorchlování, surfování a windsurfing. Pro ty odvážné jsou k dispozici i skákací můstky nebo jetové lyže. V okolí Phuketu se nachází také mnoho malých ostrovů, které lze navštívit lodí a užít si tam klidnější pláže k relaxaci.

Vodní aktivity jsou na Phuketu velmi rozšířené a nabízejí zábavu pro všechny věkové kategorie. Pokud tedy hledáte dovolenou plnou slunce, krásných pláží a adrenalinu z vodních sportů, Phuket je ideálním cílem pro Vaši dovolenou.

Kulturní památky a zajímavosti

Phuket je thajský ostrov, který skrývá mnoho kulturních památek a zajímavostí. Mezi nejpopulárnější patří chrám Wat Chalong, který je jedním z největších a nejdůležitějších buddhistických svatostánků na ostrově. Turisté se sem rádi sjíždějí za účelem uctění bohů a obdivování krásných soch.

Dalším z míst, které byste neměli minout při návštěvě Phuketu, jsou starobylé jeskyně v oblasti Phang Nga Bay. Tyto jeskyně jsou skryty v krásné scenérii skalnatých ostrovů a jejich malby na stěnách jsou úžasné ukázky uměleckého ducha thajských lidí.

Pokud máte chuť poznat více o tradicích a kultuře Phuketu, navštivte muzeum Thalang National Museum. Toto muzeum nabízí okružní prohlídky, během nichž se můžete dozvědět více o historii tohoto místa.

Pro milovníky místní kuchyně doporučujeme tradiční trhy jako např. Trh Thanon Ranong Road Market, kde si můžete vychutnat lahodné pokrmy připravované lokálními obchodníky. Celkově lze tedy Phuket označit jako místo, kde se můžete nejen hezky odpočinout a užít si dovolenou, ale také prozkoumat bohatou historii a kulturu tohoto krásného thajského ostrova.

Místní kuchyně a gastronomie

Phuket, thajský ostrov ležící v Andamanském moři, je rájem pro milovníky thajské kuchyně a gastronomie. Zdejší místní kuchyně se vyznačuje nádhernou směsicí slaných, sladkých a hořkých chutí. Mezi nejoblíbenější pokrmy patří Phad Thai (směs rýžových nudlí s kuřecím masem, zeleninou a arašídy), Tom Yam Goong (krevetová polévka s chilli papričkami a citronovou trávou) a Gaeng Massaman (hovězí maso vařené v hluboké kořeněné omáčce s kokosovým mlékem). V Phuketu se také nachází mnoho tradičních trhů, kde můžete ochutnat čerstvé ovoce, zeleninu nebo ryby a nakoupit si exotické koření a omáčky. Pokud toužíte po gastronomickém dobrodružství, navštivte tento thajský ostrov a nechte se unést do světa vůní a chutí phuketské kuchyně.

Aktivity pro turisty

Phuket je nádherný thajský ostrov, který nabízí mnoho aktivit pro turisty. Jednou z nejpopulárnějších aktivit je jistě relaxace a opalování na krásných plážích, jako jsou Patong, Kata, či Karon Beach. Kromě toho si můžete užít i adrenalinové zážitky jako jsou vodní sporty, jako například jetsurfing či parasailing. Pro milovníky přírody a dobrodružství pak doporučujeme túry po okolních horách a pralesech nebo projížďku na slonech. Pokud máte rádi noční život, pak určitě navštivte Patong, kde najdete mnoho barů a klubů s hudbou všech žánrů. Phuket tak nabízí opravdu bohaté zážitky pro každého turistu.

Doporučené hotely a ubytování

Pokud plánujete cestovat na thajský ostrov Phuket, zvažte ubytování v některém z doporučených hotelů. Tyto hotely nabízejí nejen krásné a čisté pokoje, ale také příjemné prostředí, kvalitní služby a luxusní vybavení. Mezi populární hotely se řadí například The Nai Harn, JW Marriott Phuket Resort & Spa, Anantara Mai Khao Phuket Villas nebo Amanpuri. Pokud preferujete menší a klidnější ubytování, můžete zvážit např. The Slate, Banyan Tree Phuket nebo Aleenta Resort and Spa Phuket. Při výběru hotela také zvažte jeho polohu - pokud toužíte po klidu a vyloučení se jiných turistů, vybírejte ubytování na samotě či vzdálenější oblasti ostrova.

Doprava na ostrově

Phuket je jeden z nejpopulárnějších thajských ostrovů a doprava na něm je dobře zajištěna. Nejčastějším způsobem přepravy jsou taxíky a mototaxíky, které lze najmout kdekoliv na ostrově. Další možností jsou songthaewy, což jsou malé nákladní vozidla s otevřeným prostorem pro cestující. Tyto vozy jezdí po stanovených trasách a mají pevné stanoviště. Pro delší vzdálenosti lze využít autobusovou dopravu, avšak ta není tak častá jako taxíky a mototaxíky. Pokud preferujete individuální přepravu, můžete si pronajmout auto nebo skútr, ovšem buďte opatrní na místní dopravní situaci a pravidla silničního provozu.

Bezpečnostní informace a doporučení

Pokud plánujete cestu na thajský ostrov Phuket, je důležité mít na paměti bezpečnostní informace a doporučení. V oblasti turistiky je stále třeba být obezřetný a dodržovat určitá pravidla. Doporučujeme si ověřit aktuální situaci v oblasti a sledovat zpravodajství. Dále byste měli pamatovat na to, aby vždycky měli u sebe dostatek peněz, dokumentů a mobilního telefonu. Místní zákony a zvyky se také mohou lišit od těch, které jsme zvyklí v Evropě, proto se předem informujte a snažte se respektovat místní kulturu. Na plážích dbajte o své věci a nezanedbávejte svoji osobní bezpečnost. S tím souvisí i pozornost k pitné vodě a stravování - vybírejte si restaurace s dobrými recenzemi od ostatních návštěvníků. Pokud budete tyto rady dodržovat, Vaše návštěva thajského ostrova Phuket bude určitě úspěšnou!

Závěrem bych ráda shrnula, že Phuket je jedním z nejkrásnějších thajských ostrovů a ideálním místem pro strávení dovolené. Oslnivé pláže, křišťálově čisté moře, rozmanitost aktivit a památek, stejně jako vynikající thajská kuchyně nabízejí nespočet způsobů, jak si užít pobyt. Zároveň je však důležité respektovat místní kulturu a tradice a zachovat přirozenou krásu ostrova pro budoucí generace. Pokud plánujete cestu do Thajska, rozhodně doporučuji navštívit právě tento úchvatný ostrov.

Publikováno: 22. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Evelína Blažková

Tagy: phuket | thajský ostrov