Zažijte nebeskou krásu Azorských ostrovů: Tajemství cestování do ráje

Azorské Ostrovy

Azorské ostrovy jsou jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst pro cestování. Nacházejí se uprostřed Atlantiku, mezi Evropou a Amerikou, a tvoří archipelág devíti vulkanických ostrovů. Tyto ostrovy nabízejí návštěvníkům úchvatné přírodní scenérie, jako jsou sopečné krátery, horská jezera a nekonečné oceánem obklopené pobřeží. Kromě toho Azory disponují také rozsáhlými lesy plnými exotických rostlin a zvířat, stejně jako úchvatnými vodopády a termálními prameny. Pokud toužíte po dobrodružství v nezapomenutelném prostředí, pak byste si neměli nechat ujít možnost prozkoumat krásy Azorských ostrovů.

Geografie azorských ostrovů

Azorské ostrovy jsou skupinou devíti vulkanických ostrovů a malých útesů uprostřed Atlantiku mezi Portugalskem a Severní Amerikou. Tato oblast je známa svou mimořádně krásnou přírodou, která zahrnuje horské vrcholy, nezávadné písečné pláže, sopečné kanály a útesy. Dále se zde nachází největší evropský teritoriální vodopád, mnoho termálních pramenů a jezernatých oblastí s čistou vodou. Tyto ostrovy se také vyznačují rozmanitým ekosystémem s mnoha druhy endemické flóry a fauny, což z nich činí velmi zajímavé místo pro milovníky přírody. Odkudkoliv na Azorských ostrovech si můžete užít fantastický výhled na oceán a potkat milé lidi, kteří rádi přivítají turisty.

1 Poloha azorských ostrovů

Azorské ostrovy jsou tvořeny devíti vulkanickými ostrovy, které se rozkládají uprostřed Atlantského oceánu, přibližně 1500 km západně od evropské pevniny a 3900 km východně od Severní Ameriky. Ostrovy leží na rovníku mezi severním a jižním subtropickým pásem a jejich geografickou polohu zdobí úchvatné pláže, horský terén, modré laguny a zelené lesy. Díky své poloze jsou Azory oblíbenou destinací turistů z celého světa.

2 Počet a hlavní ostrovy

Azorské ostrovy jsou souostrovím devíti krásných ostrovů, které se nacházejí uprostřed Atlantiku. Celkový počet obyvatel na těchto ostrovech je přibližně 250 tisíc lidí a největším městem je Ponta Delgada na ostrově São Miguel. Mezi nejvýznamnější ostrovy patří dále Terceira, Faial, Pico a Flores, každý s vlastním charakterem a nádhernou přírodou. Navštívte Azorské ostrovy a objevte krásy napříč jejich hlavními a menšími ostrovy!

Klima a přírodní krása azorských ostrovů

Azorské ostrovy jsou známé nejen svým příjemným klimatem, ale také krásnou a rozmanitou přírodou. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 20°C, což umožňuje turistům navštěvovat ostrovy kdykoliv v roce. Zelená vegetace a kvetoucí zahrady se mísí s čirými vodami oceánu a tvoří úchvatné scenérie. Na ostrovech lze najít nádherné pláže, ale také sopečné vrcholky a impozantní vodopády. Pro milovníky přírodního pozorování jsou na Azorech ideálním místem k vidění tzv. velrybích dálnic, kde lze pozorovat migration žraloků a velryb. Celkově se jedná o unikátní kombinaci klidného pobytu u moře a užívání si krásného prostředí plného exotických zvuků ptáků a vlhkosti tropických lesů.

1 Klimatické podmínky

Azorské ostrovy jsou známé svými jedinečnými klimatickými podmínkami. Nacházejí se v Atlantském oceánu a tedy mají oceánské podnebí s mírnými teplotními rozdíly po celý rok. V létě zde teploty zpravidla nepřesahují 25 stupňů Celsia a v zimě se udržují nad 15 stupni Celsia. Díky tomuto klimatu je návštěva Azorských ostrovů příjemná jak v letních, tak i v zimních měsících. Pro cestovatele hledajícího odpočinek a relaxaci ve spojení s krásnou přírodou jsou Azorské ostrovy ideálním místem k návštěvě.

2 Fauna a flóra

Azorské ostrovy jsou známé svou rozmanitostí fauny a flóry. Ostrovy ležící uprostřed Atlantského oceánu hostí mnoho endemických druhů, které se vyskytují pouze zde. Mezi nejznámější patří Azorský jeskynní ježek, Azorská rybka nebo Azorský králík. Tyto druhy jsou chráněny a turisté se mohou setkat s nimi pouze na určených místech během organizovaných prohlídek. Kromě toho zde můžeme nalézt i různorodou rostlinnou říši, mezi kterými dominují exotické kvetoucí keře a stromy, jako například Hortenzie či Cypřišovec Lawsonův. Pro milovníky přírody jsou azorské ostrovy skvělým cestovatelským cílem, kde si mohou užít nádherných výhledů na krajinu i pozorování zvláštností zdejší fauny a flóry.

Kultura a historie azorských ostrovů

Azorské ostrovy jsou fascinujícím cílem pro každého, kdo se zajímá o kulturu a historii Portugalska. Toto malé souostroví, tvořené devíti ostrovy roztroušenými v Atlantském oceánu, mělo dramatický vliv na dějiny Portugalska a Evropy jako celku.

Azory byly objeveny portugalskými mořeplavci v 15. století a rychle se staly důležitým přístavem pro námořníky plující z Evropy do Ameriky. Dnes je možné navštívit řadu historických památek, jako například klášter Guadalupe, který byl postaven na počest objevitele Vasco da Gamy.

Kromě toho jsou Azorské ostrovy také známé svou jedinečnou kulturou. Lidé zde mají bohatou tradici, ve které se prolínají různorodé kulturní vlivy evropských koloniálních sil a brazilských otroků. Návštěvníci mohou ochutnat místní speciality jako cozido (masový guláš vařený pod zemí) nebo chouriço (silně kořeněná uzenina).

Celkově vzato jsou Azorské ostrovy skvělým cestovatelským cílem pro ty, kteří touží po objevování nových kultur a historických památek. S krásnou přírodou a jedinečným kulturním bohatstvím nabízí tato malá souostroví nespočet zážitků a vzpomínek.

1 Kulturní tradice a obyčeje

Azorské ostrovy jsou plné kulturních tradic a obyčejů, které se v průběhu let uchovaly. Zemědělství, rybolov a ruční výroba keramiky jsou stále důležitou součástí života místních obyvatel. V zemědělství jsou nejznámější plantáže ananasů, vína a čajových keřů. Na ostrovech najdete také řadu tradičních festivalů, jako například karneval ve Funchalu, na ostrově Madeira. Rukodělné práce jsou velmi ceněny a lidová umělecká díla odrážejí bohatství azorské kultury. Návštěvníci Azor si mohou užít mnoho zajímavých zážitků spojených s tímto bohatým kulturním dědictvím.

2 Historické památky a muzea

Azorské ostrovy jsou známé svými krásnými přírodními scenériemi, ale také nabízejí mnoho historických památek a muzeí. Mezi nejvýznamnější památky patří kostel Bom Jesus v Ponta Delgada, který pochází z 17. století a je považován za jeden z nejkrásnějších barokních kostelů na Azorách. Další zajímavostí je pevnost São João Baptista, postavená v 16. století, která sloužila jako obranná věž proti nájezdům pirátů a nyní je otevřena pro veřejnost jako muzeum námořníků a historie Azor.

Dalším velmi navštěvovaným muzeem je Muzeum Ananase v Fajã de Baixo, které ukazuje historii pěstování ananasů na ostrovech. Toto muzeum nabízí interaktivní prohlídku pro dospělé i děti s ochutnávkami tohoto sladkého exotického ovoce.

Pro turisty, kteří rádi objevují kulturní dědictví nových míst, jsou tyto historické památky a muzea nezbytnou součásti cestování na Azorské ostrovy.

Aktivity a atrakce pro turisty

Azorské ostrovy jsou pro turisty skvělým místem pro aktivní dovolenou. V oblasti je možné využít nejrůznější aktivity a atrakce, které lákají turisty z celého světa. Mezi ty nejoblíbenější patří například potápění, surfování, kajakování či plachtění. Pro ty, kteří si chtějí užít krásy Azor a zároveň si odpočinout od adrenalinu nabitého programu, se nabízí různé procházky a výlety po okolní krajině. Oblast je také známá svojí pestrou flórou a faunou, což láká především milovníky přírody. Celkově lze tedy říci, že Azorské ostrovy mají co nabídnout každému typu turisty - od nadšených sportovců až po ty klidnější s nádechem romantiky.

1 Pláže a vodní sporty

Azorské ostrovy nabízejí mnoho malebných pláží s krásným pískem a průzračnou vodou. Tyto pláže jsou ideálním místem pro milovníky vodních sportů, jako je surfování, windsurfing, potápění a kajakářství. Mnoho turistů si také užívá pohodlné poloze na slunci a relaxaci na pláži s osvěžujícím nápojem v ruce. Bez ohledu na to, zda jste dobrodruh nebo pouze hledáte odpočinek, azorské pláže určitě uspokojí vaše potřeby.

2 Hory a turistické trasy

Azorské ostrovy jsou rájem pro milovníky turistiky a horolezectví. Obyvatelé těchto ostrovů se nejen pyšní svým čistým a překrásným prostředím, ale i zdejšími horami, které poskytují jedinečná místa pro turisty k výstupům. Každý rok navštíví Azory spoustu turistů, aby objevili krásy těchto míst. Existuje mnoho různých tras pro různé úrovně náročnosti a délky v nádherných oblastech jako je Nacionalni park Caldeira Velha, horský masiv Pico nebo hory Faial. Díky takové rozmanitosti tras si každý turista najde tu svoji ideální trasu a stráví tak příjemné chvíle s nezapomenutelnými zážitky na této krásné přírodě Azorských ostrovů.

3 Přírodní bazény a termální prameny

Azorské ostrovy jsou známé nejen svými krásnými plážemi a úchvatnou přírodou, ale také termálními prameny a přírodními bazény. Tato skvělá turistická destinace nabízí návštěvníkům možnost užít si zaslouženého odpočinku v klidném prostředí, kde se mohou zrelaxovat v teplých pramenech nebo ochladit se ve sladkovodních bazénech obklopených zelení. Mezi tři nejznámější přirozené bazény patří: Poça da Dona Beija na São Miguel, Caldeira Velha na Ribeira Grande a Termas do Carapacho na Faial. Tyto krásné lokality jsou pro turisty ideálním místem k relaxaci po dni stráveném objevováním Azorských ostrovů.

Místní kuchyně a gastronomie

Azorské ostrovy jsou známé svými lahodnými pokrmy a bohatou gastronomickou scénou. Místní kuchyně se vyznačuje především čerstvými rybami a mořskými plody, které jsou velmi oblíbené mezi místními obyvateli i turisty. Kromě toho jsou na ostrovech běžné různé druhy masa, jako je hovězí, vepřové nebo kuřecí, které se často podávají s tradičním chlebem a bramborami. Mezi další speciality patří sladkovodní pstruzi nebo typické sýry této oblasti.

Mezi oblíbená jídla z azorské kuchyně patří například "Cozido das Furnas", což je masový guláš vařený pod zemí v horkých pramenech nebo "Espetada" - grilovaná vepřová játra servírovaná na palmovém listu. Turisté také mohou ochutnat místní víno a rum neboli "aguardente", který se připravuje z cukrové třtiny.

Celkově lze říci, že když navštívíte Azorské ostrovy, nemůžete si nechat ujít jejich unikátní gastronomickou nabídku. Je to skvělá příležitost ochutnat autentické azorské speciality a prozkoumat místní kuchyni.

1 Typická jídla a nápoje

Azorské ostrovy jsou známé svým bohatým kulturním dědictvím a nádhernou přírodou, ale také skvělými jídly a nápoji. Mezi typická jídla patří čerstvé ryby a mořské plody, jako například tuňák nebo lapas. Oblíbeným tradičním jídlem je cozido das Furnas, což je masová směs vařená v termálních pramenech na ostrově São Miguel. Milovníci sladkostí si mohou vychutnat bolo de levedo, sladký chléb s kardamomem a cukrem, který se nejčastěji podává k snídani nebo s čajem. Kromě toho Azory nabízejí širokou škálu nápojů, jako je víno z palem Verdelho z ostrova Pico, čaj z ostrova São Miguel nebo ananásový likér z ostrova Terceira. Veškeré tyto speciality lze ochutnat v místních restauracích nebo na tradicionálních farmách po celých ostrovech.

2 Lokální trhy a restaurace

Azorské ostrovy jsou proslulé svými trhy plnými čerstvých výrobků a místních specialit. Na těchto lokálních trzích si můžete vychutnat lahodné sýry, ryby a chutné ovoce, jako jsou ananasy a maracuyá. Kromě toho jsou ostrovy známé i svou širokou nabídkou skvělých restaurací, které podávají vysoce kvalitní jídla, založená na místních ingrediencích. Vyzkoušejte například řecké kolokythokeftedes - cuketové karbanátky nebo tradinicionální polévku cozido das furnas, připravovanou pomocí geotermální energie. Tyto jedinečné zážitky určitě nebudete chtít minout při návštěvě Azorských ostrovů!

Doporučené ubytování a doprava na azorských ostrovech

Azorské ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celého světa. Pokud plánujete navštívit tuto nádhernou oblast, je důležité zvolit vhodné ubytování a dopravu. Doporučujeme se rozhodnout pro ubytování v blízkosti přírodních parků, které nabízejí jedinečné výhledy na krásy Azor. V této oblasti najdete také mnoho luxusních hotelů s možností all inclusive stravování a wellness centry.

Pokud jde o dopravu, nejlepší volbou bude půjčení auta. Díky tomu budete moci snadno objevovat krásy ostrovů a zajímavá místa v okolí. Alternativou je místní autobusová doprava nebo pronajmutí skútru či kola.

Je třeba si uvědomit, že na Azorských ostrovech existuje specifická kultura a tradice. Proto doporučujeme začít cestování od největšího ostrova Sao Miguel, kde se nachází i největší město Ponta Delgada s bohatým kulturním dědictvím. Přestože jsou Azory poměrně malými ostrovy, mají mnoho zajímavých míst k návštěvě, jako jsou termální prameny, jezera a národní parky. Nezapomeňte si také užít vynikající místní kuchyni a chutné víno z této oblasti.

1 Typy ubytování a jejich výhody

Při plánování cesty na Azorské ostrovy je důležité zvážit typy ubytování, které jsou k dispozici a jejich výhody. Na ostrovech najdete širokou škálu možností, včetně luxusních hotelů, penzionů a apartmánů. Luxusní hotely nabízejí prvotřídní vybavení, jako jsou bazény, wellness centra a restaurace s místními specialitami. Penziony jsou vhodné pro ty, kteří hledají klidnější a osobnější atmosféru a rádi se setkávají s místními lidmi. Apartmány jsou ideálním řešením pro rodiny nebo skupiny přátel, kteří chtějí být nezávislí a vařit si své jídlo.

Výhody ubytování na Azorských ostrovech jsou značné. Být ubytovaný v blízkosti pláže či v centru města umožňuje snadný přístup k turistickým atrakcím a prohlídce památek. Luxusní hotely nabízející wellness centra také poskytují ideální odpočinek po celodenním objevování krás Azor. Penziony pak zajisté ocení milovníci autentických zážitků při poznávání místní kultury. Apartmány jsou velice praktické pro ty, kteří chtějí experimentovat s místními surovinami a tradičními recepty. Celkově lze říci, že na Azorských ostrovech si každý najde to svoje - od luxusních hotelů po ubytování v blízkosti přírody.

2 Dopravní spojení mezi ostrovy

Azorské ostrovy jsou skvělým místem pro dovolenou, avšak při plánování cesty se musíme zamyslet i nad dopravním spojením mezi jednotlivými ostrovy. Naštěstí v Azorském souostroví je k dispozici několik možností, jak se mezi ostrovy pohybovat.

Jednou z nejpopulárnějších variant je létání mezi ostrovy. Existuje zde několik leteckých společností, které nabízejí pravidelné linky provozované moderními letadly. Tyto lety jsou relativně rychlé a pohodlné, což vám umožní strávit více času na vašich oblíbených aktivitách.

Další možností jsou trajekty, které propojují některé z ostrovů. Trajekty jsou ideálním řešením pro ty, kteří si chtějí užít krásné pohledy na okolní krajinu a přitom ušetřit peníze za letenky. Pokud máte rádi romantiku lodního putování a máte dostatek času, může být plavba trajektem nezapomenutelným zážitkem.

Ať už se rozhodnete pro letenky nebo trajekt, doporučujeme si zajistit rezervaci dopravy dopředu, obzvláště v sezónních obdobích. Tak zbývá jen vybrat si ostrovy, které chcete navštívit, a užívat si dokonalou dovolenou na Azorských ostrovech!

Praktické informace a tipy pro cestování na azorské ostrovy

Pokud plánujete cestování na azorské ostrovy, je důležité si uvědomit, že toto portugalské souostroví leží od pevninské Evropy velmi daleko. Proto se doporučuje plánovat cestu s dostatečným předstihem a zvolit vhodnou dopravu. Mezi nejlepší volby patří letadlo, které nabízejí několik aerolinií.

Další tipy zahrnují správné oblečení pro změnlivé klima, zejména v zimních měsících. Na Azorách totiž bývá velmi vlhko a občas mohou trvat i celý týden deštivé počasí. Proto není od věci vzít si nepromokavou bundu a pohodlnou obuv.

Když už jsme u počasí, stojí za zmínku i fakt, že více než jinde platí „očekávejte to nejhorší a připravte se na to nejlepší“. Není vzácností, že se po dešti objevují krásné duhy a slunce vystoupá nad mraky právě v čase vašeho výletu.

Azory jsou známé svou bohatou faunou i flórou, protože patřily k prvním obydleným místům evropských kolonizátorů v Atlantiku. Pokud se tedy rozhodnete strávit nějaký čas na ostrovech, nezapomeňte navštívit oblasti s endemickými druhy, jako je například Velký oceánský park Faial nebo ostrov Flores.

A konečně, nezapomeňte ochutnat místní speciality. Azory jsou známé díky vynikajícím rybím pokrmům a sýrům.

Toto jsou jen některé tipy a rady pro cestování na azorské ostrovy. Pamatujte si, že hlavní cíl vaší cesty by mělo být užít si krásné přírodní scenérie a relaxaci na tichých plážích v tropickém klimatu.

1 Potřebné doklady a víza

Při plánování cesty na Azorské ostrovy je důležité mít na paměti, že pro vstup do Portugalska, a tedy i na Azory, potřebujete platný cestovní pas. Pokud nejste občanem země EU, nemusíte se obejít bez víza. Je nutné si ověřit podmínky pro zemi svého původu a zkontrolovat platnost Vašeho víza. Doporučuje se se o případné nutnosti dalších dokumentů informovat na ambasádě Portugalska ve Vaší zemi či u cestovní kanceláře.

2 Bezpečnost a zdraví

Bezpečnost a zdraví jsou klíčové faktory, na které bychom měli myslet při cestování na Azorské ostrovy. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi odlehlejší místo v Atlantiku, je důležité zajistit si nejen dostatečné zdravotní pojištění, ale také být obezřetní při plánování svých aktivit. Především u vodních sportů je nutné dodržovat bezpečnostní pokyny a doporučení místních autorit. Zdravotně ohroženými oblastmi jsou zejména oblasti s vysokým množstvím hmyzu. Proto doporučujeme používat repelenty a chránit se proti komárům a jiným hmyzím. Celkově lze říci, že když budete připravení na bezpečnost a zdraví, může být cestování na Azorské ostrovy nezapomenutelným dobrodružstvím.

3 Nejlepší doba návštěvy azorských ostrovů

Azorské ostrovy jsou jednou z nejkrásnějších přírodních destinací v Evropě. Pokud plánujete navštívit Azory, je důležité si vybrat správný čas během roku. Následující tři doby jsou nejlepší pro návštěvu Azorských ostrovů:

1. Květen až červen: Toto období nabízí mírné počasí s teplotami kolem 20 °C a minimálním množstvím srážek. V této době roku se na ostrovech konají slavnosti, jako je například Festa da Flor, což je krásný festival kvetinových aranžmá.

2. Červenec a srpen: Tyto měsíce jsou obvykle nejsušší obdobím na Azorech a teploty se pohybují okolo 25 °C. To umožňuje různé pobytové aktivity, jako jsou kanoistika, surfování a jachting.

3. Září a říjen: Tyto měsíce nabízejí také mírné počasí s nižšími teplotami kolem 20-22 °C, ale s více srážkami. Toto obdob íje také vhodné pro pozorování velryb, které se zde migrujícím vracujít íse ropy.

Závěrem lze tedy konstatovat, že Azorské ostrovy nabízejí návštěvníkům nejen překrásnou přírodu a množství aktivit, ale také jedinečnou možnost poznat portugalskou kulturu. Při plánování cesty na Azory nezapomeňte si vyhradit dostatek času na prozkoumání jednotlivých ostrovů a nechte se unášet atmosférou tohoto naprosto úchvatného místa.

Odkazy na další zdroje a inspiraci

Pokud se chystáte navštívit Azorské ostrovy, určitě stojí za to prozkoumat další zdroje a inspiraci k této destinaci. Zde je několik užitečných odkazů:

1. Oficiální turistická stránka Azorů - https://www.visitazores.com/en

2. Blog Cestování po Azorech (v češtině) - http://cestovani-po-azorech.cz/

3. Video průvodce po Azorech na YouTube kanálu Lonely Planet - https://www.youtube.com/watch?v=EpxuAf6r81I

4. Mapa Azorů s informacemi o nejlepších místech ke splnění vašich zájmů - https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1RlUwzYd6JOH6LxURi7LtgXsmNzs&ll=38.54711491941789%2C-28.276480449999997&z=8

S těmito zdroji a inspiracemi budete připraveni na plný výlet na Azorské ostrovy!

Publikováno: 16. 08. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: azorské ostrovy | cestování