Rohlenka: Klenot přírody, který stojí za objevování

Rohlenka

Rohlenka je přírodní památka nacházející se v jihozápadní části České republiky. Toto území o rozloze více než 13 hektarů je charakterizováno mimořádně pestrým ekosystémem, který zahrnuje nejen rohovcové skály a suťoviska, ale také vlhké louky a rašeliniště. Rohlenka se stala populárním cílem výletů pro turisty, kteří sem přicházejí objevovat překrásné scenérie a pozorovat vzácnou floru a faunu tohoto unikátního koutu přírody. V tomto článku se podíváme podrobněji na historii a geologii Rohlenky, jakož i na to, co tuto oblast dělá tak výjimečnou.

Popis rohlenky

Rohlenka je přírodní památka nacházející se v jižních Čechách nedaleko obce Skryje. Jedná se o území s rozlohou 20 ha a jedinečným geologickým podkladem. Kamenité suťové pole, skalní věže a propadliny jsou zde dokonalým příkladem procesů eroze a denudace, které tvořily tuto malebnou krajinu. Dnes je zde možné pozorovat mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů, jako například pryskyřník plazivý, kavyl Ivanův nebo strnad rákosní. Rohlenka je také oblíbeným místem turistů i horolezců, kteří si mohou vychutnat krásy této unikátní přírodní památky.

Geografická poloha

Geografická poloha přírodní památky Rohlenka se nachází v jižních Čechách, v okrese Písek. Konkrétně se jedná o oblast Křemešnické vrchoviny, nedaleko vesnice Rohlenka. Tento unikátní kout České republiky je lemován lesnatými svahy a řekou Blanicí. Díky své poloze uprostřed překrásné přírody se zde mohou návštěvníci těšit na malebné výhledy a odpočinek od každodenního shonu.

Historie rohlenky

Historie rohlenky sahá až do devadesátých let 19. století, kdy byla tato lokalita objevena významným českým geologem Václavem Štechlem. Zpočátku byla rohlenka využívána převážně jako zdroj stavebního kamene pro okolní vesnice. Později se však stala cílem zájmu nejen odborné veřejnosti, ale také turistů a milovníků přírody.

V roce 1933 byla rohlenka zařazena mezi chráněné přírodní památky a toto označení nese dodnes. Dnes je rohlenka jednou z nejvýznamnějších geologických lokalit v Česku, kterou mohou návštěvníci obdivovat díky dobře udržovaným naučným stezkám a vyhlídkovým plošinám.

Díky své unikátní historii a geologickému významu je rohlenka nedocenitelnou součástí naší přírody a těší se velké popularitě u turistů i ochránců přírody.

Fauna a flora

Rohlenka je přírodní památka nacházející se v okolí města Přerova. Tato lokalita je vyhlášena pro svou bohatou faunu a floru, která se zde vyskytuje. Mezi zajímavé druhy rostlin patří například ostřice Cyrnea či prha arnika horská. Z hlediska živočichů zde má své domov další zajímavé druhy, jako jsou kriticky ohrožený rejsek malinký nebo několik druhů motýlů. Rohlenka je tedy důležitým biotopem pro zachování mnoha druhů a stojí za to ji navštívit pro objevení krásné přírody naší země.

Aktivity pro návštěvníky

Přírodní památka Rohlenka nabízí mnoho aktivit pro návštěvníky, kteří si chtějí užít překrásnou přírodu. Na Rohlence se můžete projít po značených turistických stezkách, které vedou kolem krásných výhledů na okolní kopce a údolí. Pro milovníky cykloturistiky jsou zde také vhodné trasy, které vás provedou malebnými krajiny s četnými přírodními krásami.

V případě, že preferujete odpočinek a relaxaci, na Rohlence si můžete vybrat z několika klidových zón, kde můžete posedět a užít si klidu i krásného výhledu. Děti určitě potěší rozmanitost rostlin i živočichů, které na této přírodní památce najdou. Spolu s průvodcem se jim podaří zahlédnout třeba zajímavé druhy motýlů nebo netopýrů.

Celkově je navštívání Rohlenky velmi vhodné pro rodiny s dětmi, ale i jednotlivce hledající klid a pohodu v překrásné krajině.

Ochrana a udržitelnost

Roženka je jednou z mnoha přírodních památek, které jsou v naší zemi chráněny. Ochrana přírody a udržitelnost jsou důležitými tématy v současné době, kdy se člověk a příroda potýkají s mnoha výzvami. Roženka je například chráněna jako významná lokalita pro řadu druhů rostlin a živočichů, kteří zde nacházejí svůj domov. Je tedy nezbytné zajistit co nejlepší péči o tuto přírodní památku a zachovat ji pro budoucí generace. Kromě toho je také důležité dbát na udržitelnost, čímž se myslí zachování ekologické rovnováhy a minimalizace dopadu lidských činností na životní prostředí. Pouze při dodržení těchto principů dokáže být Roženka krásným a plnohodnotným útočištěm pro mnoho druhů rostlin i zvířat.

V závěru lze konstatovat, že přírodní památka Rohlenka je jedním z nejzajímavějších míst v České republice. Je to neopakovatelný kousek přírody, který si zaslouží naši péči a ochranu. Bohatství zdejších druhů rostlin i živočichů by nemělo být podceňováno a je třeba si uvědomit, že každá malá změna může mít pro ekosystém velké následky. Proto bychom měli k této památce přistupovat s respektem a dodržovat pravidla stanovená správou přírodní rezervace. Pokud zachováme její unikátnost, budeme se moci nadále těšit z krás této nádherné lokality.

Publikováno: 10. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Evelína Blažková

Tagy: rohlenka | přírodní památka