Polární záře rozzářila Česko!
Polární záře nad Českem?
Polární záře nad Českem? Zní to skoro neuvěřitelně, ale občas se tenhle nádherný přírodní úkaz objeví i u nás doma. Většinou si ji spojujeme se skandinávskou oblohou, kde tančí pravidelně, ale za určitých podmínek můžeme mít štěstí i tady. Je to vlastně taková nebeská show, kdy sluneční částice narážejí do zemské atmosféry a vytváří ty úžasné barevné závoje na obloze. Všechno závisí na tom, jak moc je Slunce zrovna aktivní - má totiž svoje období, kdy je klidnější a kdy zase divočí. Když přijde pořádná sluneční bouře a vesmírem letí oblaka nabitých částic, může se polární záře ukázat i mnohem jižněji než obvykle. Naposledy jsme ji u nás pořádně viděli v roce 2015. Je to sice vzácnost, ale nikdy nevíte - třeba budete mít štěstí a tenhle magický světelný tanec zahlédnete příště právě vy.
Co je polární záře?
Viděli jste už někdy polární záři u nás? Tenhle úchvatný nebeský úkaz se občas ukáže i nad Českem, i když zdaleka ne tak výrazně jako třeba ve Skandinávii. Když se Slunce pořádně rozparádí, vyšle k Zemi spoustu nabitých částic, které pak řádí v naší atmosféře. Těmhle částicím říkáme sluneční vítr a když narazí na zemské magnetické pole, začne ta pravá show. Částice se setkávají s atomy vzduchu hlavně kolem pólů a výsledkem je nádherná světelná podívaná na obloze. Každá barva přitom něco znamená - když vidíte zelenou, což je nejběžnější, znamená to, že částice narážejí do kyslíku asi 100 kilometrů nad zemí. Červená se objevuje ještě výš, a když zahlédnete modrou nebo fialovou, to se do hry zapojil dusík. Pokud chcete mít šanci tenhle zázrak u nás zahlédnout, vyrazte někam daleko od městských světel, nejlépe když Slunce zrovna víc zlobí. To jsou pak šance na pozorování největší.
Vlastnost | Polární záře v ČR | Západ slunce |
---|---|---|
Frekvence pozorování | Velmi vzácná (několikrát za desetiletí) | Denně |
Barva | Převažuje zelená, někdy červená | Oranžová, červená, fialová |
Kdy a kde ji pozorovat?
Polární záře u nás v Česku je docela vzácná podívaná. Když se na obloze objeví, je to vždycky velká událost.
Chcete ji vidět na vlastní oči? Musíte mít hlavně štěstí na pořádnou sluneční bouři, která rozsvítí nebe až k nám. Nejlepší šance máte kolem března a září, kdy se mění roční období. Zapomeňte ale na města a jejich světla - vyrazte radši někam do Krkonoš nebo na Šumavu, prostě tam, kde je pořádná tma. Nebo si najděte nějaké opuštěné místo daleko od civilizace, kde vám pouliční osvětlení nebude kazit výhled na tuhle nebeskou show.
Polární záře, tančící světla severu, se v našich zeměpisných šířkách ukazují jen zřídka, jako vzácné dary z říše legend.
Zdeněk Novotný
Podmínky pro pozorování
Vidět polární záři u nás v Česku? To není úplně běžná věc, ale občas se to povede. Když chcete mít šanci tenhle úžasný úkaz spatřit, musí se sejít pár důležitých věcí. Hlavně to Slunce musí pořádně zlobit - čím víc těch slunečních erupcí a výtrysků, tím líp pro nás. To pak ty částice doletí až k nám a můžou vytvořit tu nádhernou světelnou show i nad naším územím. Pak je super vyrazit někam, kde je fakt tma - daleko od měst a jejich světel. Nejlíp někam na kopec nebo do hor. No a samozřejmě potřebujete čistou oblohu bez mraků, jinak neuvidíte vůbec nic. Je pravda, že tohle všechno se u nás sejde jen párkrát do roka, ale když máte štěstí a vydržíte čekat, můžete zažít něco, na co nikdy nezapomenete. Ta barevná podívaná na noční obloze prostě stojí za to!
Fotografování polární záře
Když se na naší obloze objeví polární záře, je to vždycky malý zázrak. V Česku ji sice neuvidíme tak často a jasně jako třeba ve Skandinávii, ale za určitých okolností se nám může poštěstit tenhle úchvatný přírodní úkaz zahlédnout. Pokud si chcete polární záři vyfotit, budete muset vyrazit někam, kde není moc umělého osvětlení. Nejlepší je vydat se do přírody, pořádně daleko od vesnic a měst. Bez pořádného stativu se ale neobejdete - je to základ pro ostré snímky při dlouhých časech. Jelikož světla není nikdy dost, musíte fotit na delší čas, klidně i několik desítek vteřin. ISO si nastavte docela vysoko, ať zachytíte i ty nejjemnější odstíny. Jen pozor, s vysokým ISO přichází i zrnitost fotek, takže je potřeba najít tu správnou hranici.
Nejbližší šance v Česku
Polární záře je úchvatný nebeský úkaz, který běžně zdobí oblohu daleko na severu. U nás v České republice ji zahlédneme jen výjimečně, ale není to nemožné. Když Slunce vyšle silnější erupci a rozpoutá geomagnetickou bouři, můžeme mít štěstí i tady ve střední Evropě. Chcete-li zvýšit své šance na pozorování tohoto magického představení, vyplatí se sledovat aktuální předpovědi sluneční aktivity. Na internetu najdete řadu stránek a mobilních aplikací, které vám s tím pomohou. Klíčové je vyrazit na tmavé místo bez rušivého osvětlení měst - nejlépe někam do hor. Ideální podmínky nastávají za jasných nocí, především kolem března a září. Ale upřímně, zahlédnout polární záři u nás chce hlavně velkou dávku štěstí a výdrž. Odměnou vám může být nezapomenutelný zážitek.
Užitečné tipy pro lovce záře
Víte, že i tady u nás můžete zahlédnout polární záři? Není to sice tak časté jako třeba ve Finsku nebo na Islandu, ale občas nám tenhle nebeský tanec světel dopřeje podívanou i nad Českem. Všechno závisí hlavně na tom, jak moc je Slunce zrovna aktivní. Když na něm dojde k pořádné erupci, máme docela slušnou šanci vidět záři i z našich končin. Proto se vyplatí sledovat předpovědi sluneční aktivity.
Pokud chcete mít co největší šanci na úspěch, vyrazte někam mimo město, kde vám výhled nekazí pouliční osvětlení. Najděte si místo s volným rozhledem na sever a hlavně - buďte trpěliví. Polární záře je tak trochu rozmarná dáma, někdy se ukáže jen na pár minut. Ale i kdyby se zrovna neukázala, ten večer pod hvězdami vám to bohatě vynahradí. Je to prostě zážitek, který stojí za to vyzkoušet.
Publikováno: 11. 04. 2025
Kategorie: cestování