Pekelné Doly: Tajemná turistická atrakce v Českém Ráji

Pekelné Doly

Historie Pekelných dolů v Českém ráji

Historie Pekelných dolů v Českém ráji sahá až do 15. století, kdy byly tyto bývalé pískovcové lomy využívány k těžbě kamene pro stavbu nedalekého hradu Valdštejn. Později sloužily jako úkryt pro místní obyvatele během válek a nájezdů. V průběhu času se staly turistickou atrakcí díky svým fascinujícím geologickým útvarům a legendám spojeným s jejich temnou minulostí.

Geologické zajímavosti a formace v Pekelných dolech

Geologické zajímavosti Pekelných dolů v Českém ráji jsou fascinující. Tato lokalita je známá svými unikátními skalními formacemi a jeskynními útvary, které vznikly před mnoha miliony lety erozí a působením vody. V dolech lze spatřit různé druhy hornin, jako je vápenec či pískovec, které tvoří impozantní stěny a stropy. Mezi nejznámější geologické útvary patří například "Čertovy hlavy" či "Vodopád". Pekelné Doly jsou skutečným geologickým pokladem, který láká návštěvníky z celého světa.

Turistické trasy a možnosti pro návštěvníky

Turistické trasy v Pekelných dolech nabízejí návštěvníkům jedinečný pohled na geologické útvary a krásu této oblasti. Nejoblíbenější trasou je "Trasa skál", která vede kolem impozantních skalních stěn a jeskyní. Pro ty, kteří hledají adrenalinový zážitek, je ideální "Trasa do podzemí", která vede do hlubin dolů a umožňuje prozkoumat jejich tajemství. Pro rodiny s dětmi je vhodná "Rodinná trasa", která je kratší a snadno schůdná. Návštěvníci mohou také využít možnost průvodcovských prohlídek, které poskytují detailní informace o historii a geologii Pekelných dolů.

Bezpečnostní pokyny a doporučení pro návštěvu

Při návštěvě Pekelných dolů v Českém ráji je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny. Doporučuje se mít vhodnou obuv s protiskluzovou podrážkou a teplé oblečení, protože teplota v dolech se pohybuje kolem 8 °C. Je nezbytné dodržovat vyznačené turistické trasy a nedoporučuje se odcházet mimo ně kvůli možnému nebezpečí pádu či ztráty orientace. Dbejte na osvětlení, jelikož v dolech není dostatek přirozeného světla. Doporučuje se také mít s sebou dostatek pitné vody a mobilní telefon pro případ nouze.

Otevírací doba, vstupné a praktické informace pro turisty

Otevírací doba Pekelných dolů v Českém ráji se liší podle ročního období. V letních měsících jsou jeskyně otevřené denně od 9:00 do 17:00. V zimním období je nutné sledovat aktuální informace na webových stránkách, protože provoz může být omezen kvůli povětrnostním podmínkám. Vstupné se pohybuje kolem 150 Kč pro dospělé a 90 Kč pro děti. Doporučuje se rezervovat si prohlídku předem online nebo telefonicky, zejména v letních měsících, kdy je návštěvnost nejvyšší. Při návštěvě je vhodné mít pohodlnou obuv a teplé oblečení kvůli stálé teplotě v jeskyních kolem 8 °C.

Publikováno: 18. 05. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: pekelné doly | turistická atrakce v českém ráji