Tajemství pražského Letiště Točná

Letiště Točná

Historie Točné

První zmínky o Točné sahají až do 14. století, kdy se jednalo o malou vesničku obývanou převážně zemědělci. V 17. století se Točná stala součástí panství Škvoreckých ze Škvorce a později rodu Windischgrätzů. V 19. století se začala rozvíjet cihlářská výroba a Točná se stala vyhledávaným místem pro rekreaci Pražanů.

Po vzniku Československa se Točná stala součástí Prahy a začala se proměňovat v rezidenční oblast. V roce 1930 zde bylo otevřeno letiště, které dodnes slouží pro sportovní a rekreační lety. V současnosti je Točná klidnou a zelenou čtvrtí s venkovskou atmosférou, která si i přes blízkost centra Prahy zachovala svůj specifický ráz.

Letecké aktivity

Česká republika se může pochlubit bohatou historií leteckých aktivit. Od průkopníků, jako byl Jan Kašpar, po moderní letecké společnosti a výrobce letadel, je vzdušný prostor nad Českem plný života. Oblíbené jsou vyhlídkové lety nad malebnou krajinou, ať už se jedná o historická města, hrady a zámky, nebo národní parky. Pro adrenalinové nadšence jsou tu seskoky padákem, paragliding a létání v ultralehkých letadlech. Česko je také domovem řady leteckých dnů a přehlídek, kde se představují historické i moderní stroje a předvádějí se akrobatické kousky.

Dostupnost a doprava

Místo konání je snadno dostupné autem i hromadnou dopravou. Pro návštěvníky přijíždějící autem je k dispozici prostorné parkoviště přímo u areálu. Doporučujeme však využít MHD, jelikož parkovací místa mohou být během víkendů obsazena. Nejbližší zastávka tramvají a autobusů se nachází pouhých 5 minut chůze od vstupu. Pro cyklisty je v blízkosti k dispozici stojan na kola.

Točná dnes

Točná si i přes svou blízkost k Praze dokázala uchovat venkovský ráz. Najdete tu malebné domky s předzahrádkami, kde místní pěstují květiny a zeleninu. Život tu plyne poklidným tempem, daleko od ruchu velkoměsta. Stále se tu setkáte s tradičními zvyky a slavnostmi, které se v Točné udržují po generace. Místní jsou hrdí na svou historii a tradice, které se snaží předávat i svým dětem. Točná je ideálním místem pro ty, kteří hledají klidné bydlení na dosah přírody a zároveň chtějí mít Prahu na dosah ruky.

Zajímavosti z Točné

Točná, malebná čtvrť Prahy 12, skrývá nejedno překvapení. Věděli jste například, že se zde nachází nejstarší letiště v Praze? Založeno bylo už v roce 1930 a dodnes slouží pro sportovní a vyhlídkové lety. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu kostela sv. Petra a Pavla, jehož počátky sahají až do 12. století. V jeho blízkosti se nachází i starobylý hřbitov s cennými náhrobky. Pro milovníky přírody je Točná ideálním výchozím bodem pro procházky do okolních lesů a k Točnému potoku.

Publikováno: 01. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Evelína Blažková

Tagy: letiště točná | letiště