Objevte kouzlo Zookoutku Malá Chuchle: Skvělý výlet do zoologické zahrady!

Zookoutek Malá Chuchle

Zookoutek Malá Chuchle je jednou z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších zoologických zahrad v České republice. Nachází se jen několik kilometrů jižně od centra Prahy a nabízí svým návštěvníkům celou řadu zajímavostí a unikátních zvířat. Tato malebná zoologická zahrada se rozkládá na ploše více než 12 hektarů a je ideálním místem pro setkání s exotickými druhy končetinatých i bezobratlých, ale také pro poznání tuzemské fauny. V tomto článku se budeme podrobněji zaměřovat na Zookoutek Malá Chuchle, na jeho historii, současnost i budoucnost.

Historie Zookoutku Malá Chuchle

Historie Zookoutku Malá Chuchle sahá až do roku 1926, kdy byla zahájena výstavba prvotních pavilonů. Jednalo se o malou zoologickou zahradu, která byla postavena jako součást okresního ornitologického spolku v Praze 5. V roce 1931 pak bylo otevřeno první větší zařízení s opicemi, jež se stalo velmi populárním u návštěvníků.

Po druhé světové válce zde proběhly rozsáhlé rekonstrukce a modernizace, během nichž byly vybudovány nové expozice s kočkovitými šelmami, ptactvem nebo hlodavci. Od roku 1974 pak byl Zookoutek Malá Chuchle přejmenován na Zoologickou zahradu Praha-Libuš a stal se jedním ze čtyř místních "závodních" zoologických zahrad.

V průběhu let se tato zoo stala velmi oblíbenou jak u dospělých, tak u dětí. Nabízela totiž možnost setkat se z blízka s různými druhy zvířat a prozkoumat krásy přírody. Dnes řadu pozoruhodných exponátů vítá modernizovaný Zookoutek Malá Chuchle, jenž je stále živým dokladem bohaté historie této zoologické zahrady.

Poloha a přístup

Poloha a přístup zookoutku Malá Chuchle je velmi výhodná pro návštěvníky. Zahrada se nachází v blízkosti Prahy, což umožňuje snadnou dostupnost jak autem, tak veřejnou dopravou. Pro ty, kteří preferují osobní automobil, jsou k dispozici parkovací místa před vstupem do areálu. Pokud se rozhodnete jet veřejnou dopravou, lze zookoutek navštívit autobusem nebo vlakem, přičemž stanice jsou v docházkové vzdálenosti od zahrady.

Samotný areál zookoutku Malá Chuchle je rozlehlý a nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých zákoutí s různými druhy zvířat. Vstupní brány jsou dobře označené a personál při vstupu poskytuje potřebné informace o aktuálním programu dne a možnostech prohlédnutí jednotlivých expozic.

Otevírací doba a vstupné

ZooKoutek Malá Chuchle nabízí návštěvníkům možnost poznat a vidět zvířata z celého světa. Pro přístup do této zoologické zahrady platí stanovená otevírací doba a vstupné. Otevírací doba je každý den od 9:00 hodin ráno do 18:00 hodin večer. Vstupné je zpoplatněno dle věku návštěvníka a rozlišuje se mezi dospělými, dětmi a seniory. Na vstupné se lze také domluvit s organizátorem skupiny. Všechny tyto informace jsou k dispozici na webových stránkách ZooKoutku Malá Chuchle, kde lze také najít doporučení pro návštěvu a podrobnosti o tom, jak správně navštívit tento malý kout přírody v centru Prahy.

Zvířata v Zookoutku Malá Chuchle

Zookoutek Malá Chuchle je jednou z nejnavštěvovanějších zoologických zahrad v České republice. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout širokou škálu zvířat, včetně exotických druhů z celého světa. Mezi těmito druhy nechybí ani ty domácí, jako jsou kozy, ovce a koně.

Pro milovníky velkých kočkovitých šelem je tu oblast s lvy a tygry, kteří ve svém prostoru působí majestátním dojmem. Další zajímavostí jsou opice, které se toulají po lehce přizpůsobeném území, na kterém si návštěvníci mohou pozorovat jejich chování a interakce mezi sebou.

Navíc je tu i akvárium, které nabízí spoustu možností k pozorování života pod hladinou. Od malých rybiček až po velkolepé žraloky zde najdete opravdu všechny druhy.

V Zookoutku Malá Chuchle tak rozhodně nenastane nuda a každý návštěvník si zde najde to své oblíbené zvíře.

1 Savci

Savci jsou fascinující tvorové, kteří patří mezi nejrozmanitější druhy v živočišném království. V zoologické zahradě Zookoutek Malá Chuchle má návštěvník možnost poznat širokou škálu savců – od malých hlodavců až po ohromné kočkovité šelmy. Mezi nejoblíbenější patří určitě opice, hroši, sloni a lvi, kteří dokážou divákům ukázat svou neuvěřitelnou sílu i graciéznost. Každý druh savce má své specifické chování a potřeby, a tak se ve Zookoutku snaží o perfektní péči o tyto úchvatné tvory. Návštěva za těmito zvířaty je zkrátka nezapomenutelný zážitek pro každého milovníka přírody.

2 Ptáci

Ve zookoutku Malá Chuchle můžete potkat nejen velké kočkovité šelmy či slona, ale i mnoho druhů ptáků. Mezi nimi zaujmou hned dva krásní exempláři - kakadu růžový a ara hyacintový. Kakadu růžový je znám svou výraznou barvou peří a charakteristickým chocholatým hřebenem na hlavě. Ara hyacintový pak patří k největším druhům papoušků na světě a jeho modré peří s bílými lemy je opravdu úchvatné. Oba ptáci jsou v zookoutku Malá Chuchle velkou atrakcí pro návštěvníky, kteří si rádi prohlédnou tuto exotickou faunu blízko.

3 Plazi

V Zoologické zahradě v Malé Chuchli najdeme mnoho úžasných tvorů a mezi nimi určitě nechybí ani tři zajímaví plazi. Prvním z nich je krokodýl, který patří mezi nejznámější druhy plazů. Tyto obrovské plazy jsou velmi nebezpečné, ale přesto fascinující. Dalším zajímavým plazem, kterého se v Zoologické zahradě taktéž setkáme, je leguán. Tento druh je často chován jako domácí mazlíček a má velmi pestré zbarvení. Leguán se dokáže rychle pohybovat po stromech a dokonce i na vodní hladině. Posledním zástupcem této trojice je gekon. Tento malý plaz s drobným tělem a velkýma očima patří mezi oblíbené chovance na terarijních výstavách díky svému nenáročnému chování a hezkému zbarvení. Celkově jsou tedy plazi zajímavou součástí zoologických zahrad a jistě potěší návštěvníky každého věku svou unikátností a krásou.

4 Ostatní zvířata

Kromě klasických zvířat, která si většina lidí na návštěvě zoologické zahrady oblíbí, jako jsou lvi, sloni nebo gorily, má Zookoutek Malá Chuchle také řadu dalších zajímavých tvorů. Mezi nimi můžeme najít například bizony, klokany nebo tapíry. Všechna tato zvířata mají své specifické vlastnosti a každý z nich má své místo v celkovém ekosystému. Návštěvníci se mohou dozvědět spoustu zajímavostí o jejich životním prostředí, stravování či chování. Nezapomenutelným zážitkem pro děti i dospělé jsou určitě také malpy - lemury a vrány arakanga - s kterými je možné se potkat při speciálních interaktivních programy pro návštěvníky. Celkově nabídka ostatních zvířat v Zookoutku Malá Chuchle je pestrá a zajímavá a stojí za to se jim věnovat pozornost nejen při průchodu zoo, ale i při podrobném studiu informačních tabulí a zapojení do akciových programů pro dospělé i děti.

Vzdělávací programy a akce pro návštěvníky

V zoologické zahradě Malá Chuchle nechybí vzdělávací programy a akce pro návštěvníky. Pro děti jsou k dispozici interaktivní přednášky o životě zvířat, herci v roli průvodců provádějí návštěvníky zahrady a ukazují jim zajímavosti, které si jinak sami nevšimnou. Pro dospělé jsou pak připraveny odborné přednášky o biologii a chování zvířat. V rámci edukace se tak návštěvníci dozvídají více o životním prostředí jednotlivých druhů, ale i o konkrétním chovu a péči o zvířata v zoo. Společnými silami se tak podařilo vytvořit pro návštěvníky atraktivní a poučné prostředí, kde mají možnost se nejen pobavit, ale i rozšířit své znalosti.

Restaurace a občerstvení

ZooKoutek Malá Chuchle je místem, kde si návštěvníci nejen užijí pozorování zvířat, ale také si mohou vychutnat širokou nabídku restaurací a občerstvení. Zahrada má pro své návštěvníky k dispozici několik stánků s různým sortimentem, jako jsou klasická občerstvení, sladkosti a nealkoholické i alkoholické nápoje. Pro ty, kteří chtějí posedět u jídla delší dobu, je připravena stylová restaurace s venkovní terasou, která nabízí pestré menu. Ubytování v areálu zoo plné exotických zvířat v kombinaci s vynikajícím jídlem a pitím rozhodně slibuje nadstandardní zážitek.

Doprava a parkování

Doprava a parkování jsou významnými faktory při návštěvě Zoologické zahrady Malá Chuchle. Pro návštěvníky, kteří chtějí přijet autem, jsou k dispozici placená parkovací místa v blízkosti vstupu do zoo. Tyto parkovací plochy jsou ovšem velmi často obsazené, zejména během letních prázdnin a víkendů. Proto doporučujeme využít veřejnou dopravu jako například autobusové linky nebo vlak, který má stanici jen 10 minut chůze od zoologické zahrady. Návštěvníci si mohou zakoupit speciální jízdenku na celodenní lístek s možností zdarma přestupů mezi tramvajemi, autobusy a vlaky. Tuto variantu určitě ocení i rodiny s dětmi, protože se nemusí trápit hledáním parkovacího místa a ušetřia tak i peníze za benzín či na placení parkování.

Doporučení pro návštěvu

Pokud hledáte místo, kde se můžete setkat s nejrůznějšími druhy zvířat a strávit příjemný den v přírodě, určitě byste neměli vynechat návštěvu Zookoutku Malá Chuchle. Tato útulná zoologická zahrada nabídne nejen pohled na domácí i exotické zvířata, ale také možnost strávit čas s rodinou a přáteli u grilování, pikniku nebo v relaxačním prostředí u jezera. Doporučujeme si s sebou vzít dostatek jídla a pití, protože občerstvení na místě nenajdete. Pokud plánujete návštěvu v letních měsících, doporučujeme si také vzít ochranný krém proti slunci a klobouk či šátek pro ochranu hlavy. Vstupné do zahrady je velice přijatelné a platba kartou není problém. Zookoutek Malá Chuchle je ideálním místem pro rodinný výlet či romantické odpoledne ve dvou.

ZooKoutek Malá Chuchle je nejen krásným a pestře upraveným prostorem pro setkání se zvířaty, ale také důležitou institucí, která pomáhá chránit a uchovávat vzácná zvířata. Návštěvníci si mohou užít jedinečných zážitků při pozorování divokých zvířat v zajetí a dozvědět se o nich více v interaktivních expozicích. Zavíráme však naše brány s tím, že doufáme, že jsme Vám přinesli mnoho nových znalostí o životě a soužití zvířat s lidmi. Jsme rádi, že můžeme nabídnout takové zákoutí přirody uprostřed velkoměsta Prahy a těšíme se na Vaše další návštěvy.

Publikováno: 16. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Petr Záviš

Tagy: zookoutek malá chuchle | zoologická zahrada