Objevte kouzlo Stezky Valaška: Nejkrásnější turistická trasa v Beskydech

Stezka Valaška

Stejně jako mnoho jiných krásných turistických tras v Beskydech, Stezka Valaška je nejenom nádhernou přírodou s panoramatem hor a lesů, ale také zajímavým historickým zdrojem. Tento skvělý výlet do přírody nabízí unikátní pohled na život valašských horalů a jejich tradiční řemeslné techniky. V této oblasti najdeme spoustu krásných vesniček a památek k vidění, které dávají tomuto regionu své neopakovatelné kouzlo. Přidejte se k nám a prožijte úžasný zážitek na Stezce Valaška.

Historie stezky Valaška

Stezka Valaška je jednou z nejstarších turistických stezek v Beskydech, která se táhne přes území Moravskoslezského kraje. Historie této cesty sahá až do období středověku, kdy byla využívána jako obchodní trasu pro přepravu zboží. Postupně se stala oblíbeným místem pro četné turisty, kteří toužili objevit krásy okolní přírody a navštívit uznané horské chaty.

V průběhu let byla stezka Valaška několikrát upravována a modernizována, aby poskytla co nejlepší podmínky pro návštěvníky. Dnes je to známá turistická trasa s několika okruhy nabízejícími různou obtížnost a délku. Cestou se setkáte s řadou zajímavých míst jako jsou rozhledny, horské chaty, vodopády a další překrásné scenérie Beskyd.

Stezka Valaška má tedy velký historický význam i turistickou hodnotu pro celou oblast Beskyd. Je jedinečným místem spojujícím minulost s přítomností a nabízí skvělý způsob, jak prozkoumat krásy Moravskoslezského kraje.

Popis trasy

Stezka Valaška je jeden z nejkrásnějších a nejslavnějších turistických výletů v Beskydech, přinášející jedinečný zážitek pro milovníky přírody a turisty. Stezka se nachází v okolí Frenštátu pod Radhoštěm a prochází neuvěřitelně malebnou krajinou. Celková délka trasy je 21 km a její kompletní zdolání po úbočí Beskyd vede ke krásnému výhledu na hory, lesy a údolí kolem řeky Rožnovské Bečvy.

Turistická stezka nabídne návštěvníkům mnoho zajímavých zastavení na cestě, jako jsou například návštěva Kaskádových jezer, která se nachází poblíž obce Trojanovice, nebo sjezd na koloběžkách ze sedla Pustevny. Na trase nalezneme také mnoho informačních tabulí, historických památek i rozmanité přístřešky pro odpočinek. Stezka má k dispozici také hospodu u chaty Kozubové, kde si lze doplnit energii specialitami regionální kuchyně.

Celkově byste na stezkou Valašku měli vyrazit s dostatečně času a kondicí, protože je to skutečně náročný zážitek s mnoha možnostmi pro odpočinek při únavě. Výhledy, které se na vás nabídnou, jsou ale jedinečné a rozhodně stojí za to si je užít.

Přírodní krásy na trase

Stezka Valaška je nejen oblíbenou turistickou trasou v Beskydech, ale také nabízí pohled na některé z nejkrásnějších přírodních scenérií této oblasti. Během procházky po stezce lze spatřit hory a kopce pokryté hustými lesy a krpami louk, řeky a potoky skryté v údolích a nepřeberné množství fauny a flóry. Návštěvníci si mohou užít krásné výhledy z několika rozhleden po cestě, jako například z rozhledny Trlenská. Stezka Valaška je jedinečným způsobem, jak se dostat blíže k přirozenému krásu Beskydských hor.

Zajímavá místa a památky

Zajímavá místa a památky v Beskydech jsou nekonečné, ale jedno určitě stojí za zmínku - turistická stezka Valaška. Tato stezka vede po horských hřebenech a údolích, kde můžete objevovat krásné vyhlídky na okolní krajinu a nádherné přírodní scenérie. Stezka je také plná historických památek, jako jsou starobylé kostely, hrady a zříceniny, které přináší návštěvníkům pocit zpětného pohledu do minulosti. Navíc během procházky po stezce můžete potkat místní obyvatele, kteří ochotně podělí o své zajímavosti a tradice této oblasti. Pokud hledáte netradiční způsob jak objevovat krásy Beskyd, turistická stezka Valaška je tou správnou volbou.

Možnosti ubytování a stravování

Pokud se rozhodnete vyrážet na turistickou stezku Valaška, měli byste si předem zajistit ubytování a stravování. V okolí stezky najdete různé typy ubytování - od penzionů a hotelů po chaty a chalupy k pronájmu. Nabízí se i možnost stanování v přírodě, ale pozor na zákazy a omezení v daných místech. Co se týče stravování, na trase najdete několik horských chat a restaurací, které nabízejí tradiční valašskou kuchyni, ale také mezinárodní speciality pro návštěvníky s jinými chuťovými preferencemi. Doporučujeme si rezervovat ubytování i stolování předem, zejména v letní sezóně a o víkendech, aby byl váš pobyt co nejpříjemnější.

Aktivity a atrakce v okolí

Pokud se rozhodnete navštívit turistickou stezku Valaška v Beskydech, můžete se těšit na mnoho aktivit a atrakcí v okolí. Například si můžete užít krásné výhledy na okolní kopce a údolí, navštívit historické památky jako je zřícenina hradu Hukvaldy nebo muzeum Skanzen Rožnov pod Radhoštěm. Pro milovníky adrenalinu jsou k dispozici různé sportovní aktivity jako například horolezectví, cykloturistika nebo lanový park. Po náročném dni plném dobrodružství se pak můžete uvolnit a odpočinout si v jednom z místních wellness a spa center. Celkově tedy nabídka aktivit a atrakcí v okolí stezky Valaška uspokojí každého návštěvníka bez ohledu na jeho zájmy či fyzickou kondici.

Praktické informace pro návštěvníky

Pokud se rozhodnete navštívit turistickou stezku Valaška v Beskydech, je důležité mít na paměti několik praktických informací. Nejprve byste měli zvážit vhodné oblečení a obuv pro horské prostředí, kde počasí dokáže rychle změnit. Dále byste měli s sebou mít dostatek pitné vody a potravin na celodenní výlet, jelikož na trase není možnost se občerstvit.

Při přibližném 12 kilometrovém putování trasa nabídne zajímavé vyhlídky na okolní krajinu a historické památky jako například valašské chalupy. Proto také doporučujeme nezapomenout si fotoaparát či mobilní telefon pro zachycení nezapomenutelných momentů.

V neposlední řadě byste měli dodržovat pravidla dobrého chování v přírodě a respektovat značení turistické stezky. Stezka Valaška nabízí unikátní zážitek v krásném horském prostředí, proto ji ocení jak milovníci turistiky tak i rodiny s dětmi.

Celkově lze říci, že Stezka Valaška je skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí užít krásnou přírodu Beskyd a zároveň seznámit s místními tradicemi a kulturou. Tato turistická stezka nabízí nejen nádherné výhledy na okolní krajinu, ale také možnost poznat zajímavé historické a kulturní památky. Procházka Stezkou Valaška zanechává nenaplnitelný pocit spokojenosti a energie z překonání vzdáleností. Je to jedinečné místo, které by si nemělo nechat ujít žádný nadšený turista.

Publikováno: 12. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: stezka valaška | turistická stezka v beskydech