Objevte kouzlo Jižní Koreje - cestování do této asijské země

Jižní Korea

Jižní Korea, oficiálně známá jako Republika Korea, je země nacházející se v Asii. Nachází se na jihovýchodě kontinentu a je obklopena Japonským mořem na východě, Žlutým mořem na západě a Korejským průlivem na jihozápadě. Její hlavní město Seoul je dynamické a moderní město s více než 10 miliony obyvatel. Jižní Korea patří mezi jednu z nejmodernějších a nejvyspělejších zemí Asie s rozvinutou ekonomikou a kulturou bohatou na tradiční prvky. Své návštěvníky láká nejen skvostnými památkami, ale také zajímavostmi souvisejícími s místní kulturou, hudbou či gastronomií.

Geografická poloha Jižní Koreje

Jižní Korea se nachází v Asii na jihovýchodním okraji Korejského poloostrova. Leží mezi Čínou, Japonskem a Severní Koreou a je ohraničena válkou známou demilitarizovanou zónou na severu. Její geografická poloha je výhodná pro obchod a dopravu, což přispělo k rozvoji ekonomiky země v posledních desetiletích. Země má rozmanitou krajinu s pohořími, pláněmi a pobřežím s mnoha ostrovy. Vzhledem k relativně malému území si Jižní Korea udržuje vysokou hustotu zalidnění, ale dokázala si zachovat i nádherné přírodní scenérie a parky pro turisty.

Historie a kultura

Jižní Korea je země s velmi bohatou historií a kulturou, která sahá až do starověkých časů. Zdrojem mnoha pozoruhodných památek jsou dynastie, které vládly na území dnešní Jižní Koreje - například Silla či Goguryeo. Tyto dynastie ovlivnily i umělecký styl té doby, kterého se můžeme dodnes dočkat v podobě artefaktů jako jsou keramika nebo sochařství.

Jižní Korea je také známá svým bohatým folklórem a tradicemi. Například tradiční korejské hudební nástroje jako jsou gayageum nebo janggu jsou stále oblíbeny i v moderní době. Kromě toho má Jižní Korea specifickou kuchyni - pravděpodobně nejznámější z jejich pokrmů jsou kimchi a bulgogi.

V moderní době se Jižní Korea stala centrem populární kultury v Asii i ve světě – tuto pozici si zasloužila díky kulturním fenoménům jako je „K-Pop“ - populární jihokorejská hudba, filmy a druhy televizních seriálů (tzv. K-Dramy). Dnes lze vidět jak mladé lidi nejen z Asie ale i z celého světa jsou přitahováni k jihokorejské pop kultuře. Celkově lze Jižní Koreu považovat za velmi významnou kulturní a historickou destinaci, kterou by měl navštívit každý milovník umění a tradic.

Hlavní města a turistické atrakce

Jižní Korea je země v Asii, která leží na jihovýchodě kontinentu. Hlavním městem této země je Soul, který je známý svou modernizací a rozvinutou technologií. Turisté se sem často sjíždějí za návštěvou památek jako jsou palác Gyeongbokgung, Namsan Tower nebo místa jako Myeong-dong a Dongdaemun Market, kde mohou nakupovat a ochutnat tradiční korejské jídlo. Další zajímavostí pro turisty může být například Ostrov Nami s krásnými přírodními scenériemi nebo Demilitarizovaná zóna Korejského poloostrova (DMZ), což je vojenské pásmo v blízkosti hranic severní a jižní Koreje.

Tradiční korejská kuchyně

Tradiční korejská kuchyně je důležitou součástí jižníkorejského kulturního dědictví. Vyznačuje se svou pestrostí a aromatickými kořenícími směsmi, které jsou pro ni typické. Mezi nejznámější pokrmy patří například kimči - fermentovaná zelenina s chilli papričkami a česnekem, bibimbap - míchanice rýže s masem, zeleninou a omáčkou z chilli papriček a ganjang gejang - syrové kraby nakládané v sójové omáčce. Tradiční korejská jídla často využívají sezónní ingredience a zdůrazňují zdravou stravu s aktivně použitím zeleniny bohatých na vitaminy a minerální látky. Pokud máte možnost ochutnat tradiční korejskou kuchyni, určitě to stojí za to!

Doporučené aktivity a zážitky

Jižní Korea je země plná fascinujících aktivit a zážitků, které stojí za vyzkoušení. Navštivte například tradiční korejské lázně, známé jako jjimjilbang, kde se můžete potit v páře a relaxovat v různých saunách. Nezapomeňte si vyzkoušet tradiční jídlo, jako jsou kimchi (kvašená zelenina), bibimbap (směs rýže, zeleniny a masa) nebo bulgogi (grilované maso s omáčkou). Pokud máte chuť na adrenalinový zážitek, vydejte se do pretparku Everland nebo Lotte World, kde si užijete horskou dráhu či další atrakce. Pro milovníky přírody je ideálním místem pro návštěvu Kukje Market nebo Namsan Park s krásným výhledem na město Seoul. Jižní Korea nabízí také řadu historických památek jako Gyeongbokgung Palace nebo Korean Folk Village, kam se můžete podívat do minulosti a poznat tradiční život obyvatel Koreje.

Praktické informace pro cestování do Jižní Koreje

Pokud plánujete cestovat do Jižní Koreje, je důležité mít na paměti několik praktických informací před odjezdem. Nejdříve si ověřte platnost vašeho pasu a zkontrolujte, zda nepotřebujete vízum pro vstup do země. Pokud ano, začněte s žádostí o vízum co nejdříve.

Veřejná doprava v Jižní Koreji je velmi kvalitní a efektivní. Existuje rozvinutý systém metra, autobusů a vlaků, který pokrývá celou zemi. K dispozici jsou také taxi služby a aplikace jako KakaoTaxi ke snadnému objednání taxíků.

Měna v Jižní Koreji se nazývá won (KRW) a platí se všude jen hotovostí. Je tedy důležité si před cestou zajistit dostatek místní měny.

V oblastech jako je Soul či Pusan se bude mluvit anglicky poměrně často, nicméně je dobré si naučit několik jednoduchých frází v korejštině pro snazší komunikaci s tamními obyvateli.

Jižní Korea je známá svými termálními lázněmi neboli "jjimjilbangs". Tyto lázně nabízejí širokou škálu služeb a jsou ideální pro odpočinek po dlouhém dni plném objevování.

V posledních letech se v Jižní Koreji stalo velmi populární selfie turistické místo na moste Můstek, Gwangan-li Bridge v Pusanu. Pokud byste ho chtěli navštívit, doporučuje se jít tam později večer nebo brzy ráno, aby bylo méně turistů a lepší podmínky pro focení.

A nakonec, před odletem je dobré si zkontrolovat povětrnostní podmínky. V létě mohou být teploty velmi vysoké a vlhkost značná, zatímco v zimě může být chladno a sněžení být častým výskytem. Mírné jaro a podzim jsou ideální období k návštěvě této krásné asijské země.

V závěru můžeme konstatovat, že Jižní Korea je fascinující země v Asii s bohatou historií a kulturou. Její rychlý ekonomický rozvoj ji řadí mezi nejvyspělejší země světa, v oblasti technologií a inovací patří dokonce ke světové špičce. Avšak i přesto se Jižní Korea potýká s několika problémy, jako jsou například napjaté vztahy se Severní Koreou či narůstající sociální nerovnosti. Přestože tato země stojí na rozhraní tradice a modernity a je tak poměrně specifická, rozhodně stojí za to ji navštívit a poznat ji blíže.

Publikováno: 03. 11. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: jižní korea | země v asii