Machu Picchu: Tajemství historického místa v Peru odhaleno!

Machu Pıcchu

Historie Machu Picchu

Machu Picchu, nazývané také "Ztracené město Inků", bylo postaveno v 15. století za vlády inkovského vládce Pachacutiho. Toto historické místo sloužilo jako královský palác, chrám nebo astronomický observatoř. Bylo opuštěno kolem roku 1572 během španělské invaze, což přispělo k jeho zachování a tajemství, kterým obklopuje toto úchvatné místo dodnes. Machu Picchu bylo objeveno Hiramem Binghamem v roce 1911 a od té doby se stalo jednou z nejznámějších archeologických lokalit na světě.

Geografie a poloha

Machu Picchu, historické místo v Peru, se nachází ve výšce 2430 metrů nad mořem v Andách. Leží na horském hřebeni mezi vrcholy Huayna Picchu a Machu Picchu, což mu dodává malebnou polohu s úchvatným výhledem do okolí. Tato lokalita se nachází nedaleko města Cusco a je obklopena hustými deštnými lesy, což přispívá k jeho jedinečné atmosféře a kráse. Díky své poloze bylo Machu Picchu dobře chráněno před invazemi a zůstalo skryto před španělskými conquistadory po staletí.

Architektura a stavební techniky

Architektura Machu Picchu je pozoruhodná svou precizností a dokonalostí. Budovy byly postaveny z obrovských kamenných bloků, které byly přesně tesány a umístěny do sebe bez použití malty. Tento stavební styl nazývaný "sucho kladená" technika umožňoval budovám odolat zemětřesením, což je důležité v této geologicky aktivní oblasti. Stavby jako Sluneční chrám, Královský palác nebo Intihuatana sloužily různým účelům a jejich architektura reflektovala inkovskou kulturu a náboženské představy.

Význam pro Inkové

Význam Machu Picchu pro Inkové byl značný. Toto historické místo sloužilo jako důležitý politický, náboženský a obchodní centrum Inků. Bylo považováno za královské sídlo a místní legendy naznačují, že zde mohl být i útočištěm pro panovníka Pachacutiho. Stavby v Machu Picchu byly navrženy s ohledem na astronomické jevy a sloužily k rituálním účelům spojeným s posvátnými horami a vodními zdroji v okolí. Inkové také vyvinuli sofistikovaný systém zemědělství na terasách, který umožňoval pěstování plodin ve vysokých nadmořských výškách.

Jak se dostat do Machu Picchu

Pro návštěvu Machu Picchu je nejčastější cesta přes město Cusco v Peru. Z Cusca se můžete dostat do Aguas Calientes, což je poslední zastávka před samotným Machu Picchu. Nejrychlejší způsob, jak se dostat do Aguas Calientes, je vlakem z Ollantaytambo nebo Poroy. Další možností je trek po slavné Incké stezce (Inca Trail), která trvá obvykle 4 dny a končí u vstupu do Machu Picchu. Po příjezdu do Aguas Calientes je možné buď pěšky stoupnout na kopec k samotnému archeologickému nalezišti, nebo využít autobusovou dopravu.

Tipy pro návštěvu a ubytování

Pro návštěvu Machu Picchu je doporučeno si zakoupit vstupenku s rezervací času návštěvy předem online, jelikož počet návštěvníků je omezen. Doporučuje se také dorazit brzy ráno, aby se předešlo davům turistů a mohlo se v klidu procházet po památce. Pro ty, kteří chtějí zažít autentický zážitek, existuje možnost absolvovat trekking Inca Trail, což je starověká cesta vedoucí až k Machu Picchu. Ubytování lze najít v blízkém městečku Aguas Calientes nebo v luxusních hotelech poblíž samotného archeologického naleziště. Je důležité si zarezervovat ubytování s dostatečným předstihem kvůli velkému zájmu turistů o toto místo.

Ochrana a udržitelnost místa

Ochrana a udržitelnost místa Machu Picchu jsou klíčové pro zachování této historické památky. UNESCO zařadilo Machu Picchu na seznam světového dědictví v roce 1983 a od té doby se snaží chránit toto místo před negativními dopady turismu. Byly zavedeny opatření jako omezení počtu návštěvníků denně, povinnost průvodce a dodržování určených tras. Důležitou roli hraje i správa Národního parku Machu Picchu, která monitoruje stav památky a implementuje projekty na udržitelný rozvoj oblasti.

Zajímavosti a kuriozity o Machu Picchu

Machu Picchu je známé tím, že se nachází ve výšce 2430 metrů nad mořem, což z něj činí jedno z nejvyšších archeologických nalezišť na světě. Tato historická památka byla objevena až v roce 1911 Hiramem Binghamem během jeho expedice. Jednou z nejzajímavějších skutečností o Machu Picchu je absence použití kola inkovskou civilizací, což naznačuje jejich pokročilé stavební techniky a schopnosti přesunovat těžké kameny bez této pomůcky.

Publikováno: 24. 03. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: machu pıcchu | historické místo v peru