Kouzlo Pražanky: Objevte skrytý klenot Česka

Pražanka

Pražanka: Vesnička v srdci Čech

Pražanka, malebná vesnička zasazená do malebné krajiny středních Čech, si i přes svou blízkost k hlavnímu městu dokázala uchovat poklidnou atmosféru a venkovský charakter. Okolní lesy a louky lákají k procházkám, cyklovýletům i houbaření. Pro milovníky historie je tu kaplička sv. Jana Nepomuckého z 18. století a zbytky tvrze ze 14. století. V centru obce stojí za zmínku tradiční roubené chalupy, které dotvářejí malebný ráz Pražanky. V letních měsících ožívá vesnice kulturními akcemi a jarmarky. Pražanka je ideálním místem pro ty, kteří hledají klidný život v přírodě a zároveň chtějí mít blízko do rušného velkoměsta.

Historie a památky Pražanky

Pražanka, ikona secese a jeden z nejkrásnějších obchodních domů v Praze, má bohatou historii sahající až do počátku 20. století. Stavba, původně nazývaná "U Nováků" podle svého majitele, obchodníka s textilem Josefa Nováka, byla dokončena v roce 1903. Autorem návrhu byl architekt Josef Fanta, který se proslavil i dalšími secesními skvosty, jako je Hlavní nádraží.

Budova zaujme svou honosnou fasádou s bohatou štukovou výzdobou, květinovými motivy a sochami od Ladislava Šalouna. Uvnitř se nachází unikátní prosklená kopule a elegantní schodiště. V době svého vzniku představovala Pražanka vrchol moderní architektury a obchodu. Nabízela široký sortiment luxusního zboží, od látek a oděvů po šperky a nábytek.

Po druhé světové válce byla Pražanka znárodněna a sloužila jako Dům potravin. V 90. letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí a dnes opět láká návštěvníky svou krásou a elegancí.

Turistika a cyklostezky

Pro milovníky aktivní dovolené je Česká republika jako stvořená. Nabízí hustou síť značených turistických tras, které vás provedou malebnou krajinou. Vydejte se na túru do Krkonoš, Jeseníků nebo Beskyd a užijte si nádherné výhledy z horských hřebenů. Pro cyklisty jsou připraveny stovky kilometrů cyklostezek, které vedou podél řek, lesů i historických památek. Oblíbená je například cyklostezka podél Baťova kanálu nebo trasa vedoucí Českým rájem. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte na kvalitní vybavení a mapu.

Ubytování a restaurace

Plánujete dovolenou a přemýšlíte, kde složit hlavu a co dobrého ochutnat? Ať už se chystáte na hory, k moři nebo za poznáním do města, Češi se o vás postarají. Vybírat můžete z nepřeberného množství ubytování, od luxusních hotelů s wellness centrem, přes útulné penziony s rodinnou atmosférou až po kempy pro milovníky přírody.

A co teprve česká kuchyně! Vychutnejte si tradiční svíčkovou s knedlíkem, zkuste vepřové koleno s křupavou kůrkou nebo si dejte lehčí variantu v podobě smaženého sýra s hranolkami. Na své si přijdou i vegetariáni a vegani, moderní restaurace dnes nabízejí širokou škálu bezmasých jídel.

Nezapomeňte ani na ochutnávku lahodného českého piva, které je vyhlášené po celém světě. Ať už zvolíte klasický plzeňský ležák, pořízný černý speciál nebo ovocné pivo, na své si přijde každý. Dobrou chuť a příjemný pobyt!

Tipy na výlety v okolí

Kromě krás našeho města se vydejte i do okolí. Jen pár kilometrů odtud leží majestátní zámek Lednice, perla novogotické architektury obklopená rozlehlým parkem. Pro milovníky vína doporučujeme návštěvu malebných Valtic, kde můžete ochutnat vína z místních vinic a prozkoumat historické centrum s barokním zámkem. Pokud toužíte po aktivním odpočinku, vydejte se na Pálavu. Turistické stezky vás provedou vinicemi, vápencovými skalami i lesy s nádhernými výhledy. Na své si přijdou i cyklisté, kteří se můžou vydat po vinařské stezce. A pokud hledáte relaxaci, zamiřte do termálních lázní Laa an der Thaya, které leží jen kousek za hranicemi s Rakouskem.

Publikováno: 13. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: pražanka | název města nebo obce