Kouzelné Kostomlaty nad Labem: Tip na výlet za historií i přírodou

Kostomlaty Nad Labem

Malebná vesnička u Labe

Kostomlaty nad Labem, malebná vesnička ležící v okrese Nymburk ve Středočeském kraji, okouzlí každého svou idylickou atmosférou. Obec se rozkládá na pravém břehu řeky Labe, pouhých pár kilometrů od města Nymburk. Díky své poloze v Polabské nížině je obklopena krásnou přírodou, která láká k procházkám, cyklovýletům i vodním sportům.

Dominantou obce je bezpochyby kostel sv. Vavřince, který se tyčí na návrší nad řekou. Jeho historie sahá až do 14. století a nabízí ná breathtaking view of the surrounding countryside. V okolí kostela se nachází hřbitov s řadou historicky cenných náhrobků.

Pro milovníky historie je zde k vidění i řada dalších památek, jako je například socha sv. Jana Nepomuckého z 18. století či památník obětem první světové války. V obci se nachází i několik roubených staveb, které připomínají její bohatou historii.

Kostomlaty nad Labem jsou ideálním místem pro ty, kteří hledají klid a odpočinek v krásném prostředí. Obec žije bohatým kulturním a společenským životem. Pravidelně se zde konají různé akce pro děti i dospělé, jako jsou například poutě, hody či koncerty.

V letních měsících láká k návštěvě i koupaliště, které se nachází na okraji obce. Pro sportovní vyžití je zde k dispozici fotbalové hřiště a tenisové kurty.

Kostomlaty nad Labem jsou snadno dostupné jak autem, tak i vlakem. Díky své strategické poloze jsou ideálním výchozím bodem pro poznávání krás Středočeského kraje.

Historie a památky

Kostomlaty nad Labem, malebná obec ležící v malebném údolí řeky Labe, se pyšní bohatou historií a pozoruhodnými památkami. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1088, kdy byla majetkem vyšehradské kapituly. V průběhu staletí se Kostomlaty staly svědky mnoha historických událostí a proměn.

Dominantou obce je kostel sv. Bartoloměje, jehož počátky sahají až do 13. století. Původně gotická stavba prošla v 18. století barokní přestavbou, která jí vtiskla současnou podobu. Uvnitř kostela se nachází cenné umělecké památky, včetně barokního hlavního oltáře a kazatelny.

Za pozornost stojí také zámek Kostomlaty nad Labem, který se nachází na místě původní tvrze ze 14. století. Renesanční zámek, obklopený rozlehlým parkem, prošel v 19. století romantickou úpravou. Dnes slouží k kulturním a společenským akcím.

Mezi další zajímavosti obce patří socha sv. Jana Nepomuckého z 18. století, která zdobí most přes Labe, a barokní fara z roku 1730. Milovníci historie a architektury ocení také zachovalé roubené domy v lidové architektuře, které lemují historické jádro obce.

Kostomlaty nad Labem a jejich okolí skýtají mnoho příležitostí k turistice a cykloturistice. Malebná krajina podél řeky Labe láká k procházkám a výletům do přírody.

Přírodní krásy okolí

Kostomlaty nad Labem, malebná obec ležící v malebném údolí řeky Labe, se pyšní nejen bohatou historií, ale i překrásnou okolní přírodou. Pro milovníky procházek a cykloturistiky se nabízí nespočet stezek vedoucích podél řeky, lesem i přes louky.

Za zmínku stojí naučná stezka Žehuňsko, která vás provede po stopách pravěkého osídlení a seznámí vás s faunou a flórou této oblasti. Nedaleko obce se nachází i přírodní rezervace Žehuňský rybník, významné hnízdiště vodního ptactva. Milovníci historie jistě ocení procházku k zřícenině hradu Mydlovar, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.

Okolí Kostomlat nad Labem je ideálním místem pro odpočinek od ruchu velkoměsta. Čistý vzduch, klid a nádherná příroda vám pomohou načerpat novou energii a zrelaxovat. Ať už se vydáte na túru, na kole nebo se jen tak projdete, tato oblast vás okouzlí svou krásou a klidem.

Turistika a cyklostezky

Obec Kostomlaty nad Labem, ležící v malebném údolí řeky Labe a obklopená zalesněnými kopci a skalními útvary, je ideálním výchozím bodem pro milovníky turistiky a cykloturistiky.

Vlastnost Hodnota
Název obce Kostomlaty nad Labem
Okres Nymburk
Kraj Středočeský

Turistické trasy

Přímo z Kostomlat nad Labem vybíhá několik značených turistických tras:

  • Modrá turistická značka: Dovede vás k romantické zřícenině hradu Kostomlaty s nádherným výhledem na řeku a okolní krajinu.
  • Červená turistická značka: Zavede vás na delší túru do CHKO Kokořínsko, proslulé svými pískovcovými skalami a roklemi.

Cyklostezky

Okolí Kostomlat nad Labem nabízí hustou síť cyklostezek:

  • Labská stezka: Nenáročná cyklotrasa podél řeky Labe s krásnými výhledy.
  • Cyklotrasy vedoucí do kopců Českého středohoří: Pro náročnější cyklisty.

Občerstvení

V Kostomlatech nad Labem a okolních obcích naleznete restaurace a obchody, kde se můžete občerstvit.

Vodní sporty na Labi

Kostomlaty nad Labem, malebná obec ležící na břehu řeky Labe, je ideálním místem pro milovníky vodních sportů. Řeka Labe v těchto místech nabízí klidné a mírně proudící vody, které jsou vhodné pro začátečníky i zkušené vodáře. Oblíbenou aktivitou je zde plavba na kánoích, kajacích nebo na paddleboardech. Půjčovny lodí a sportovního vybavení se nacházejí přímo v obci a nabízejí širokou škálu plavidel pro jednotlivce i skupiny. Pro ty, kteří dávají přednost motorovým člunům, je zde možnost pronájmu motorových lodí a člunů. Vodní lyžování a wakeboarding jsou dalšími aktivitami, které si zde můžete užít. V blízkosti Kostomlat nad Labem se nachází několik kempů a rekreačních zařízení, které nabízejí ubytování a další služby pro vodáky. Díky své poloze na Labské stezce jsou Kostomlaty nad Labem ideálním výchozím bodem pro delší vodácké výlety. Po proudu řeky se dostanete do historických měst jako je Nymburk nebo Kolín. Pro ty, kteří preferují klidnější tempo, se nabízí plavba proti proudu řeky do malebných vesniček a přírodních rezervací. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, vodní sporty na Labi v okolí Kostomlat nad Labem vám zaručeně poskytnou nezapomenutelné zážitky.

Ubytování a restaurace

Kostomlaty nad Labem, malebná obec ležící na břehu řeky Labe, nabízí návštěvníkům kromě bohaté historie a krásné přírody také možnosti příjemného ubytování a stravování. V obci a jejím blízkém okolí se nachází několik restaurací, penzionů a ubytování v soukromí.

Restaurace

Restaurace lákají na tradiční českou kuchyni i speciality. Vychutnat si tak můžete svíčkovou na smetaně, vepřové koleno s knedlíkem a zelím nebo třeba grilované speciality. Pro milovníky sladkého jsou připraveny domácí dezerty. Většina restaurací nabízí také polední menu za příznivé ceny.

Ubytování

Ubytování v Kostomlatech nad Labem a okolí uspokojí potřeby každého cestovatele. Vybrat si můžete z útulných penzionů s rodinnou atmosférou, moderně zařízených apartmánů s kuchyňkou nebo pokojů v soukromí. Pro milovníky kempování je k dispozici i autokemp s možností stanování a parkování karavanů.

Ať už se do Kostomlat nad Labem vydáte za poznáním historických památek, cyklovýletem po Labské stezce nebo jen relaxací v krásné přírodě, na chutné jídlo a pohodlné ubytování se můžete spolehnout.

Tipy na výlety v okolí

Kostomlaty nad Labem leží v malebném Polabí a skýtají skvělou výchozí pozici pro poznávání krás Středočeského kraje. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu nedalekého zámku Kačina, skvostu empírové architektury obklopeného rozlehlým anglickým parkem. Za prohlídku stojí i gotický hrad Český Šternberk, tyčící se majestátně nad řekou Sázavou. Pro aktivní odpočinek se nabízí procházka naučnou stezkou Kokořínskem, která vás provede malebným pískovcovým skalním městem s bizarními útvary a tajemnými roklemi. Rodiny s dětmi ocení návštěvu Zooparku Zelčín, kde na ně čekají zvířata z celého světa. Za návštěvu stojí i Poděbrady, proslulé svými minerálními prameny a lázeňskou atmosférou. Pro milovníky kultury a umění se nabízí návštěva Kutné Hory, historického města zapsaného na seznamu UNESCO, s unikátním chrámem sv. Barbory a kostnicí v Sedlci. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv výlet, Kostomlaty nad Labem a jejich okolí vám zaručeně poskytnou nezapomenutelné zážitky.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Evelína Blažková

Tagy: kostomlaty nad labem | obec v čr