Katakomby Klatovy: Tajemné památky pod zemí prozkoumejte na vlastní pěst

Katakomby Klatovy

Katakombami Klatovy se rozumí podzemní prostory, které jsou umístěny pod historickým centrem města. Tyto tajemné a fascinující památky představují jedinečnou část klatovské historie. Každoročně sem míří tisíce turistů, aby objevili skryté poklady tohoto podzemního světa. Připravte se na dobrodružství a vydejte se na vlastní pěst do katakomb Klatovy!

Historie a význam památky

Katakombami v Klatovech se vine bohatá historie, která sahá až do 17. století. Původně sloužily jako hrobky pro místní šlechtu, ale později byly využívány i jako úkryt před nebezpečím během válek a epidemií. Tyto podzemní chodby mají velký historický význam, neboť nám poskytují jedinečný pohled do minulosti a ukazují nám život našich předků. Navštívit katakomby je tedy skvělou příležitostí k poznání historie tohoto regionu.

Architektura a rozloha katakomb

Architektura katakomb v Klatovech je fascinující a unikátní. Rozkládají se pod celým historickým centrem města a mají rozlohu přibližně 1 800 metrů čtverečních. Jsou složeny z několika podzemních chodeb, které jsou propojeny síněmi a komorami. Stropy jsou vyzdobeny klenbami a sloupy, které dodávají prostoru tajemnou atmosféru. Celková architektura katakomb odráží středověký styl a ukazuje na důležitost tohoto místa v minulosti.

Prohlídka katakomb a turistické trasy

Prohlídka katakomb je jedinečným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do tajemného podzemí Klatov. Turistické trasy vás provedou spletitými chodbami a místnostmi, kde budete mít možnost objevovat historii tohoto fascinujícího místa. Během prohlídky se setkáte s různými exponáty a informačními tabulemi, které vám přiblíží život a fungování katakomb v minulosti. Při procházce si také všimnete unikátních architektonických prvků, jako jsou kamenné sloupy a gotické oblouky. Celková délka turistických tras je přibližně 1,5 kilometru, a proto je vhodné si předem zarezervovat prohlídku.

Zajímavosti a unikátní prvky katakomb

Katakombami Klatovy se vyznačují množstvím zajímavostí a unikátními prvky. Jedním z nich je například tzv. "Černá chodba", která je pokrytá černým sazemi a vytváří tak tajemnou atmosféru. Dalším zajímavým prvkem jsou kamenné reliéfy, které zdobí některé z chodeb a představují historické události spojené s katakombami. Největší atrakcí však jsou bezesporu kostnice, kde jsou uloženy tisíce lidských kostí a lebek, umístěné do různých tvarů a vzorů. Tyto kostnice jsou jedinečné nejen svým rozsahem, ale také svou temnou atmosférou, která přitahuje mnoho návštěvníků z celého světa.

Otevírací doba a vstupné

Katakombami Klatovy můžete seznámit na vlastní pěst od dubna do října. Otevírací doba je od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné pro dospělé činí 70 Kč, pro děti, studenty a seniory je sníženo na 50 Kč. Prohlídka trvá přibližně hodinu a je možné ji absolvovat s průvodcem nebo samostatně s audioprůvodcem. Doporučujeme si předem zarezervovat místo, zejména v letních měsících, kdy je zde větší návštěvnost.

Doporučení pro návštěvu katakomb

Pokud se rozhodnete navštívit katakomby Klatovy, doporučujeme vám se připravit na prohlídku podzemního světa. Nezapomeňte si vzít pohodlné oblečení a obuv, protože teplota v katakombách je stálá a chladná. Doporučujeme také mít s sebou baterku nebo svítilnu, protože osvětlení v katakombách není dostatečné. Prohlídka trvá přibližně hodinu a je vhodná pro dospělé i děti od 6 let. Dbejte prosím na pokyny průvodce a dodržujte bezpečnostní opatření. Pamatujte také na to, že katakomby jsou úzké a nízké, takže pokud máte klaustrofobii nebo problémy s pohybem, možná byste měli zvážit návštěvu jiných památek v okolí Klatov.

Ubytování a stravování v blízkosti katakomb

V blízkosti katakomb v Klatovech se nachází řada možností ubytování a stravování. Pro ty, kteří preferují luxusní prostředí, je zde několik hotelů s vyšší úrovní služeb. Pokud hledáte spíše příjemné a cenově dostupné ubytování, můžete se rozhodnout pro penziony nebo apartmány v okolních obcích. V restauracích a kavárnách poblíž katakomb si můžete vychutnat tradiční českou kuchyni i mezinárodní speciality. Doporučujeme si rezervovat ubytování předem, zejména během turisticky frekventovaných období.

Další zajímavé památky v okolí Klatov

Pokud se rozhodnete navštívit Klatovy a jejich katakomby, nezapomeňte si také prohlédnout další zajímavé památky v okolí. Nedaleko se nachází například hrad Rabí, který je jedním z největších hradů v České republice. Tento impozantní středověký hrad nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Další možností je navštívit zámek Klenová, který je znám svou unikátní architekturou a uměleckými sbírkami. V blízkosti se nachází také Národní park Šumava, který láká turisty svou krásnou přírodou a množstvím turistických tras.

Závěrem lze konstatovat, že návštěva katakomb v Klatovech je jedinečným zážitkem, který vám umožní prozkoumat tajemství minulosti. Tato historická památka nabízí fascinující pohled do podzemního světa a poskytuje nezapomenutelné zážitky pro každého návštěvníka. Při plánování vaší cesty si nezapomeňte zkontrolovat otevírací dobu a vstupné, abyste se vyhnuli případným komplikacím. Doporučujeme také rezervovat si prohlídku předem, zejména v letních měsících, kdy je zde velký zájem. V blízkosti katakomb najdete různé možnosti ubytování a stravování, které uspokojí různé potřeby a rozpočty. Pokud máte čas, určitě navštivte i další zajímavé památky v okolí Klatov, jako například hrad Rabí nebo klášter ve Železné Rudě. Ať už jste milovníci historie nebo pouhými zvídavci, katakomby Klatovy jsou skutečnou lahůdkou pro každého cestovatele.

Publikováno: 30. 11. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: katakomby klatovy | památka