Kam za sluncem? Tipy na dovolena2021 v zahraničí i doma

Dovolena2021

Bezpečnost na prvním místě

Ať už se chystáte na výlet do hor, na kole nebo jen tak do města, bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Nepodceňujte preventivní opatření a vyhněte se tak nepříjemným situacím. Před cestou si vždy zkontrolujte předpověď počasí a přizpůsobte tomu své oblečení a vybavení. Nezapomeňte na dostatek tekutin, opalovací krém a pokrývku hlavy, abyste se chránili před sluncem. Pokud se chystáte do přírody, informujte někoho blízkého o svém plánu cesty a předpokládaném čase návratu. Vybavte se také lékárničkou pro případ drobných úrazů. Dodržováním základních bezpečnostních pravidel si zajistíte klidnou mysl a užijete si svůj výlet naplno.

Trendy cestování 2021

Rok 2021 byl pro cestování rokem nejistoty, ale i objevování nových trendů. Češi znovuobjevili krásy tuzemské krajiny a vrhli se na poznávání lokálních památek a přírody. Glamping, luxusní kempování s komfortem hotelu, si získal srdce mnoha cestovatelů. Cykloturistika a pěší turistika zaznamenaly boom, stejně jako zájem o karavaning a obytné vozy. Rostla také poptávka po udržitelném cestování a zážitcích šetrným k životnímu prostředí. Češi se více zajímali o původ potravin, lokální produkty a ubytování s ekologickým provozem. Pandemie urychlila rozvoj online platforem a aplikací pro plánování cest a rezervaci ubytování. Virtuální prohlídky a online zážitky se staly běžnou součástí cestování.

Inspirace: Kam v Česku?

Česko je plné kouzelných míst, která čekají na prozkoumání. Ať už jste milovníci historie, přírody nebo adrenalinu, u nás si přijdete na své. Co takhle strávit víkend v pohádkové Praze s majestátním Pražským hradem a romantickým Karlovým mostem? Nebo se vydejte do Českého Krumlova, kde se budete cítit jako v pohádce díky malebným uličkám a impozantnímu zámku. Pro milovníky přírody je tu Český ráj s pískovcovými skalami a tajemnými hrady, Šumava s hlubokými lesy a křišťálově čistými jezery, nebo Krkonoše s nejvyšší horou Česka, Sněžkou. A pokud toužíte po adrenalinu, zkuste rafting na Vltavě, lezení na Slánské skále nebo jízdu na bobové dráze v Harrachově. Česko má zkrátka co nabídnout každému!

Tipy na výlety do zahraničí

Plánujete dovolenou a láká vás spíše zahraničí? Možností je nespočet, stačí si jen vybrat. Milovníci historie a kultury by si neměli nechat ujít Řím s Koloseem a Pantheonem, Athény s Akropolí, nebo Paříž s Louvrem a Eiffelovou věží. Pokud dáváte přednost odpočinku na pláži, zamiřte do Chorvatska s jeho křišťálově čistým Jaderským mořem, do slunného Španělska s nekonečnými plážemi, nebo na řecké ostrovy s malebnými zátokami. Pro dobrodružnější povahy se nabízí turistika v rakouských Alpách, plavba na kajaku po chorvatských ostrovech, nebo třeba safari v Tanzánii. Nezapomeňte si před cestou zkontrolovat platnost cestovního dokladu a sjednat cestovní pojištění. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli destinaci, přejeme vám krásnou dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků!

Kempování a karavaning

Kempování a karavaning zažívají v posledních letech nebývalý boom. Češi znovuobjevují kouzlo dovolené v přírodě a svobodu, kterou nabízí. Ať už preferujete stanování pod hvězdami, pohodlí karavanu nebo ubytování v chatkách, možností je nespočet. Kempy a stellplatzy po celé České republice se neustále rozrůstají a modernizují, aby uspokojily rostoucí poptávku.

Při výběru místa pro kempování zvažte, jaký typ dovolené preferujete. Hledáte klid a relaxaci v přírodě, nebo spíše zábavu a sportovní vyžití? Vybavení kempů se liší, proto si předem ověřte, zda nabízí vše, co od dovolené očekáváte. Nezapomeňte ani na včasnou rezervaci, obzvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.

Dovolená s dětmi

Plánování dovolené s dětmi může být někdy náročné, ale s trochou přípravy se z ní stane nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu. Prvním krokem je volba destinace. Zvažte věk a zájmy vašich dětí. Pro nejmenší jsou ideální destinace s písčitými plážemi a pozvolným vstupem do moře, jako je Chorvatsko nebo Bulharsko. Starší děti ocení dobrodružnější aktivity, například horskou turistiku v Krkonoších nebo cyklovýlety na jižní Moravě.

Nezapomeňte na ubytování vhodné pro rodiny s dětmi. Apartmány s kuchyňským koutem vám poskytnou flexibilitu a ušetří peníze za stravování. Hotely s dětskými kluby a animačními programy zase zabaví vaše ratolesti a vám dopřejí zasloužený odpočinek.

Při balení se zaměřte na praktičnost a pohodlí. Nezapomeňte na opalovací krém, pokrývky hlavy a repelent proti hmyzu. Sbalte dostatek oblečení na převlečení, plavky a pohodlné boty na chození.

Levné cestování: Tipy a triky

Cestování nemusí zruinovat vaši peněženku. Existuje spousta způsobů, jak si užít skvělou dovolenou za rozumnou cenu. Plánování je klíčové – rezervujte si letenky a ubytování s dostatečným předstihem, abyste využili nižší ceny. Zvažte cestování mimo sezónu, kdy bývají ceny nižší a davy turistů menší. Místo drahých hotelů se poohlédněte po ubytování v hostelech, penzionech nebo si pronajměte byt či dům přes platformy sdíleného ubytování. Místní dopravu, jako jsou autobusy nebo vlaky, často vyjdou levněji než taxi. A co se týče jídla, vyzkoušejte místní restaurace a stánky s občerstvením, které nabízejí autentické a cenově dostupné pokrmy. Nezapomeňte na slevy pro studenty, seniory nebo rodiny s dětmi. S trochou plánování a kreativity si můžete užít nezapomenutelnou dovolenou, aniž byste museli utratit majlant.

Pojištění na cesty: Na co nezapomenout

Před odjezdem na dovolenou je snadné se nechat unést myšlenkami na slunění a památky. Nezapomeňte ale na cestovní pojištění! Nehoda se může stát kdykoliv a kdekoliv a bez pojištění by vás mohla vyjít pořádně draho. Při výběru pojištění se zaměřte na rozsah krytí. Zkontrolujte si, zda zahrnuje léčebné výlohy, repatriaci, odpovědnost za škodu a ztrátu zavazadel. Nezapomeňte na sporty! Pokud se chystáte na adrenalinové aktivity, ujistěte se, že jsou zahrnuty ve vašem pojištění. Cena by neměla být jediným kritériem. Levnější varianta může znamenat nižší limity pojistného plnění. Před podpisem si pečlivě prostudujte pojistné podmínky. Věnujte pozornost výlukám, ať vás pak nic nepřekvapí. Cestovní pojištění si sjednejte včas. Některé pojišťovny vyžadují sjednání několik dní před odjezdem.

Užitečné aplikace na cesty

Plánujete dovolenou a nechcete se spoléhat jen na papírové mapy a tištěné průvodce? Váš chytrý telefon se může snadno proměnit v nepostradatelného pomocníka na cestách. Existuje nepřeberné množství aplikací, které vám usnadní plánování, navigaci i komunikaci v cizí zemi. Mezi nejoblíbenější patří aplikace s offline mapami, jako je Maps.me nebo Here WeGo, které vám ušetří poplatky za roaming. Pro překonání jazykové bariéry se vám bude hodit Google Translate nebo Seznam Slovník, které zvládají i překlad z fotografií. Pokud se chcete vyhnout nepříjemným překvapením v restauracích, stáhněte si aplikaci Tripadvisor, kde najdete recenze od ostatních cestovatelů. A pro bezproblémovou organizaci cesty si pořiďte aplikaci, která vám uschová všechny letenky, rezervace ubytování a důležité dokumenty na jednom místě, například Google Trips nebo TripIt.

Publikováno: 12. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Evelína Blažková

Tagy: dovolena2021 | dovolená