Hofburg: Tajemný svět císařského paláce ve Vídni

Hofburg

Hofburg je monumentální císařský palác nacházející se v centru Vídně. Tento historický komplex sloužil jako sídlo rakousko-uherských panovníků až do roku 1918, kdy došlo k rozpadu monarchie. Dnes se jedná o turisticky hojně navštěvované místo, které nabízí mnoho zajímavostí pro návštěvníky. Hofburg je nejen překrásnou architektonickou památkou, ale také svědkem bohaté evropské historie a kulturních tradic. Při návštěvě tohoto impozantního paláce můžete obdivovat krásné místnosti s uměleckými díly, nahlédnout do minulosti panovnických rodů a poznat detaily z jejich života. Hofburg je definitivně tím správným místem pro každého milovníka historie, umění a kultury.

Historie Hofburgu

Hofburg je velkolepý císařský palác nacházející se v centru rakouského hlavního města Vídně. Historie Hofburgu sahá až do 13. století, kdy zde byla vybudována pevnost jako obranný prvek proti mongolskému nájezdu. Později se hrad stal královským sídlem Habsburků a od 16. století začal být rozšiřován a přestavován, aby plnil nové funkce a požadavky obyvatelstva.

V průběhu staletí Hofburg sloužil jako sídlo mocných vladařů Rakouska-Uherska, kteří si postupně přidávali další křídla a budovy podle svých potřeb. Palác byl také místem, kde se konaly důležité politické schůzky a diplomatické jednání.

Hofburg je rovněž spojen s nejznámějšími členy Habsburské dynastie, včetně císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Sisi (Alžběta Bavorská), kterou si oblíbil i Hollywood ve stejnojmenném filmu z roku 1955.

Dnes je Hofburg turistickou atrakcí nabízející návštěvníkům mnoho expozic a muzeí věnovaných historii Rakouska a jeho vládců. Palác také stále slouží jako sídlo prezidenta Rakouska a mnohé státní ceremonie se zde konají dodnes.

Architektura a rozloha paláce

Hofburg, neboli císařský palác ve Vídni, je nejen jedním z největších paláců v Evropě, ale také impozantním příkladem barokní architektury. Rozloha celého paláce dosahuje 240 000 m² a rozprostírá se přes více než 18 budov. Kromě hlavního traktu, který obklopuje nádvoří Burgplatz, obsahuje Hofburg také Zimní palác, Císařskou pokladnici nebo Španělskou jízdárnu. Vzhledem k rozsahu areálu nabízí císařský palác návštěvníkům možnost prozkoumat mnoho zajímavých a historických prostor.

Interiéry a významné místnosti

Hofburg je jedním z nejvýznamnějších císařských paláců v Evropě s bohatou historií. Tento monumentální komplex se skládá ze tří křídel, které byly postupně přistavovány od 13. do 19. století. V interiérech Hofburgu se nachází mnoho ohromujících a významných místností, které odrážejí moc a slávu Habsburské dynastie.

Jednou z nejvýznamnějších místností v Hofburgu je tzv. Sala Terrena, což je honosný sál s freskovou výzdobou, určený pro oficiální recepce a slavnosti. Další zajímavou místností je Rytířský sál, kde probíhaly slavnostní obedy obklopeny portréty rakouských císařů a králů.

Velmi důležitou místností v Hofburgu je také Cizineckoministerská rada – sídlo vlády Rakouska a místo setkání členů vlády. Tato místnost byla dokonce použita jako jedna z lokací pro natáčení filmu Novinka (The Crown) na Netflixu.

Neméně pozoruhodné jsou i apartmány Marie Terezie – jedna z nejslavnějších panovnic Rakouska, která byla známá svou ctižádostí a politickou zručností. Tyto apartmány jsou bohatě zdobené a obsahují mnoho zajímavých exponátů, včetně porcelánu, gobelínů a portrétů.

Celkově lze říci, že Hofburg je jedním z nejvýznamnějších historických komplexů v Evropě s mnoha ohromujícími interiéry a významnými místnostmi, které dokreslují bohatou historii Rakouska a jeho panovnické dynastie.

Císařská apartmá

Císařská apartmá jsou jednou z nejvýznamnějších památek Císařského paláce Hofburg v centru Vídně. Tyto impozantní prostory sloužily císařům Habsburské monarchie jako luxusní bydlení a zároveň jako oficiální sídlo panovnického dvora. Jedná se o několik nádherných pokojů, které jsou vyzdobeny nejenom umělecky cennými obrazy a sochami, ale také mnoha dalšími pozoruhodnostmi, např. různými druhy tapiserií nebo rukopisnými dokumenty ze soukromých sbírek císařské rodiny. Mezi nejnavštěvovanější místnosti patří tzv. Rudolfova galerie, kde je možné shlédnout více než 1000 portrétů členů habsburské dynastie od 12. do 20. století, a také tzv. Sisi Múzeum, které připomíná život legendární císařovny Alžběty Bavorské prostřednictvím osobních předmětů a dokumentů z jejího života. Pro turisty i milovníky historie jsou Císařská apartmá skutečnou lahůdkou na každém výletu do Vídně.

Svatovítská kaple

Svatovítská kaple je jednou z nejvýznamnějších částí Hofburgu, císařského paláce ve Vídni. Tato kaple sloužila císařskému dvoru jako místo modlitby a slavnostních obřadů již od 13. století. Kaple byla několikrát přestavěna a rozšířena během historie, ale její původní gotická architektura zůstává zachována dodnes. Uvnitř kaple se nachází celá řada uměleckých děl, jako například oltářní obraz svatého Víta, vitráže s biblickými motivy a sochy světců. Svatovítská kaple je stále aktivně využívána pro bohoslužby a stojí za to ji navštívit jak z náboženských, tak i kulturních důvodů při pobytu v Hofburgu.

Císařská kuchyně

Císařská kuchyně je jedním z nejzajímavějších míst k návštěvě v Hofburgu, císařském paláci ve Vídni. Tato kuchyně sloužila jako centrum přípravy jídla pro císařskou rodinu a jejich hosty od 16. století až do roku 1918. Navštivitelé si mohou prohlédnout impozantní sbírku nástrojů na vaření a jiných zařízení používaných v té době, včetně obrovských hrnců, které pojaly téměř 1 400 litrů polévky! Návštěvnická trasa zahrnuje také restauraci, která se nacházela v troskách, ale byla nedávno zrestaurována a slouží opět jako jedna z nejoblíbenějších restaurací ve Vídni s tradičními rakouskými jídly na jídelním lístku. Pokud máte chuť ochutnat atmosféru bývalého císařského dvora během svého pobytu ve Vídni, navštívte Císařskou kuchyni v Hofburgu.

Hofburgská pokladnice

Hofburgská pokladnice je jedním z největších pokladů, které jsou uloženy v paláci Hofburg. Tento majestátní palác byl dlouho sídlem císařů Rakouska a dnes se stal jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů ve Vídni. Hofburgská pokladnice obsahuje mnoho unikátních artefaktů, jako jsou klenoty, rytiny a historické dokumenty. Tyto artefakty ukazují bohatství a moc rakouských monarchů během jejich vlády v minulosti. Navštívte Hofburgskou pokladnici a prohlédněte si tuto úchvatnou sbírku historických památek s vynikajícím průvodcem, který Vám uvede do mnoha tajemství této fascinující kapitoly rakouské historie.

Hofreitschule - škola španělské jízdy

Hofreitschule, česky Škola španělské jízdy, je jednou z nejvýznamnějších institucí Císařského paláce Hofburg ve Vídni. Tato škola španělské jízdy se specializuje na výcvik koní v klasické španělské jezdecké tradici. Jejím hlavním cílem je zachovat a rozvíjet umění a techniku španělské jízdy, která se učila již od renesance. Každoročně zde probíhají ukázky, při kterých diváci mohou obdivovat krásné a talentované koně a jejich mistrovskou práci pod vedením profesionálních jezdců. Pokud máte zájem o jemnost a gracióznost koní v klasickém stylu, navštivte Hofreitschule a nechte se okouzlit tímto unikátním uměním.

Hofmusik - císařská kapela

Hofmusik, což v překladu znamená císařská kapela, byla jednou z nejvýznamnějších institucí v Hofburgu - císařském paláci ve Vídni. Tato kapela sloužila jako oficiální hudební doprovod pro císařské rodiny a aristokracii. Hofmusik měla obrovský vliv na hudbu a kulturu Rakouska a byla považována za jednu z nejvýznamnějších hudebních institucí tehdejší Evropy. Mezi nejslavnější členy patřil Wolfgang Amadeus Mozart, který pro tuto kapelu napsal mnoho svých slavných skladeb. Hofmusik pokračuje v existenci dodnes jako Wiener Konzerthausgesellschaft a pořádá koncerty tradiční klasické hudby ve Vídni.

Muzea v Hofburgu

Hofburg, císařský palác ve Vídni, je domovem mnoha muzeí a galerií. Mezi nejznámější patří Kunsthistorisches Museum, které se zaměřuje na umění a historii od starověku po novověk; Naturhistorisches Museum, které představuje obrovskou kolekci fosilií, minerálů a dalších přírodnin; Albertina, kde najdeme bohatou sbírku kreseb a grafiky; a Schatzkammer, což je pokladnice habsburských vládců. Návštěvníci Hofburgu mají možnost prozkoumat tisíce let rakouské historie a kultury díky těmto fascinujícím muzeím.

Hofburgská zahrada

Hofburgská zahrada je krásný a klidný prostor, který se nachází přímo za císařským palácem Hofburg v rakouské Vídni. Tato rozlehlá zahrada je nyní veřejně přístupná a nabízí návštěvníkům úžasnou atmosféru s množstvím různých rostlin a květin, fontánami, sochami i elegantními pavilony.

Historicky byla Hofburgská zahrada určena pouze pro soukromou potřebu císařské rodiny, ale dnes slouží jako oblíbené místo pro turisty i místní obyvatele. Zahrada nabízí jedinečné pohledy na architekturu paláce i okolní budovy. Mezi nejvýznamnější části zahrady patří Kaiserliche Gartensalon, kde se konají různé kulturní akce a také Palmový dům s mnoha tropickými rostlinami.

Pokud hledáte romantické místo plné historie a krásy, určitě navštivte Hofburgskou zahradu během svého pobytu v centru Vídně.

Události a ceremonie v Hofburgu

Hofburg je nejen ikonickou stavbou Vídně, ale také místem pro některé z nejvýznamnějších událostí a ceremonií v Rakousku. Jednou z těch nejznámějších je každoroční ples Debutantského výboru na konci ledna, který se koná v Mramorovém sále Hofburgu. Toto prestižní setkání přináší spoustu zábavy a tance, kde mladí debutanti prezentují své elegantní kroje.

Dalším velkolepým událostem jsou státní návštěvy, které přivítají panovníci ze zahraničí. Během těchto návštěv obvykle probíhají oficiální ceremonie před Císařskou rezidencí a ve Vstupní hale Hofburgu. Není to však jen o státnících – tu a tam se konají i velkolepé koncerty symfonických orchestrů a slavnostní bankety.

Kromě toho se Hofburg stal také místem pro muzejní výstavy pořádané např. rakouskou cestovatelskou kanceláří, které nabídly jedinečné pohledy do rakouských tradic a kultury. Zkrátka řečeno, Hofburg je centrem kulturních a společenských akcí, které přitahují nejen místní obyvatele, ale i turisty z celého světa.

Pokud se chystáte navštívit Vídeň, určitě byste neměli vynechat návštěvu Hofburgu. Tento impozantní císařský palác v samotném srdci města je plný historie a exkluzivity. Uvnitř komplexu najdete velké množství muzeí, galerií a jiných kulturních institucí, které nabízejí jedinečný pohled na rakouskou kulturu a historii. Mezi nejznámější z nich patří Muzeum Sisi, Museumsquartier nebo Kunsthistorisches Museum. Kromě toho můžete prozkoumat také rozsáhlé zahrady a parky, nebo navštívit Vyhlašovanou školku Lipizzanerů, kde se konají slavnostní přehlídky cvalových koním Španělské jezdecké školy ve Vídni. Ať už jste milovníkem historie, umění či koňských siluet, návštěva Hofburgu bude rozhodně nezapomenutelným zážitkem.

V závěru lze konstatovat, že Hofburg je nejen významnou historickou památkou Vídně a rakouského národa, ale také připomínkou císařské moci a vlivu habsburské dynastie. Navštívit tento impozantní palác, který sloužil jako sídlo vládců Rakouska až do roku 1918, je jedinečným zážitkem pro každého milovníka historie. Díky rozsáhlým sbírkám uměleckých děl, exponátů ze života císařů a králů a mnoha dalším zajímavostem se návštěvník dostane do nitra života monarchie a období baroka. Hofburg tak patří mezi tisíc hlavních důvodů navštívít klenot Rakouska - Vídeň.

Publikováno: 27. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Evelína Blažková

Tagy: hofburg | císařský palác ve vídni