Engaging Headline for an Article About Baldovec (Obec) in Czech: Objevte kouzlo zapomenutého Baldovce

Baldovec

Malebná vesnička Vysočiny

Zelené kopce, hluboké lesy a malebné vesničky s roubenými chalupami, to je Vysočina. Mezi nimi se ukrývá i jedna, která si vás získá svou poklidnou atmosférou a krásou. Místo, kde se zastavil čas a kde si můžete odpočinout od ruchu velkoměsta. Místní obyvatelé si zde zachovali tradiční způsob života a pohostinnost je pro ně samozřejmostí.

Projděte se úzkými uličkami lemovanými domky s květinami v oknech, nasajte vůni čerstvého vzduchu a užijte si klid a pohodu. V okolí se nachází mnoho turistických tras a cyklostezek, které vás zavedou do malebné krajiny Vysočiny.

Historie a památky Baldovce

Baldovec, malebná vesnička ležící v malebném údolí, se pyšní bohatou historií sahající až do 14. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1355, kdy byla majetkem rodu Baldovských. V průběhu staletí se zde vystřídalo několik šlechtických rodů, z nichž každý zanechal svou stopu v podobě architektonických památek. Dominantou obce je bezpochyby kostel sv. Bartoloměje, jehož počátky sahají až do 14. století. Původně gotická stavba byla v 18. století barokně přestavěna. Uvnitř kostela se nachází cenné fresky a vzácný barokní oltář. K dalším významným památkám patří zámek, který byl vybudován v 17. století na místě starší tvrze. Zámek prošel v 19. století rozsáhlou rekonstrukcí a dnes slouží k kulturním účelům. V okolí Baldovce se nachází několik kapliček a božích muk, které svědčí o silné religiozitě místních obyvatel. Tyto drobné sakrální stavby dotváří malebný ráz krajiny a lákají k procházkám do okolní přírody.

Turistika a cykloturistika v okolí

Pro milovníky pěší turistiky a cykloturistiky se v okolí nabízí nepřeberné množství tras všech náročností. Značené turistické stezky vás zavedou do malebných lesů, k romantickým zříceninám hradů a zámků nebo na vyhlídky s úchvatnými panoramaty. Cyklisté ocení síť cyklostezek, které se vinou podél řek a malebnými vesničkami.

Za návštěvu stojí například naučná stezka, která vás provede historií a přírodními krásami regionu. Pro náročnější turisty je výzvou výstup na nejvyšší horu v okolí, odkud se otevírají nezapomenutelné výhledy do kraje. Vydat se můžete také po stopách starých hornických stezek a objevovat tak zapomenutá místa s bohatou historií.

Po dni stráveném aktivním pohybem v přírodě vám jistě přijde vhod občerstvení v některé z hospůdek a restaurací, které nabízejí speciality místní kuchyně.

Ubytování a restaurace

Plánujete dovolenou a hledáte inspiraci na ubytování a restaurace? Ať už preferujete luxusní hotely, útulné penziony nebo kempování v přírodě, Česko nabízí nepřeberné možnosti pro každý vkus a rozpočet.

V Praze, Brně, Českém Krumlově a dalších historických městech najdete širokou škálu hotelů renomovaných řetězců i okouzlujících butik hotelů. Pro romantický pobyt ve dvou zvolte ubytování v malebném venkovském penzionu s domácí atmosférou a tradiční českou kuchyní. Milovníci aktivní dovolené ocení nabídku kempů a chatek v blízkosti turistických tras, cyklostezek a vodních ploch.

Po dni stráveném poznáváním a výlety vás jistě potěší bohatá gastronomická scéna. Ochutnejte klasické české speciality jako svíčkovou omáčku s knedlíkem, vepřové koleno s křupavou kůrkou a zelím nebo sladké knedlíky s ovocem. Vychutnat si je můžete v tradičních restauracích, stylových pivnicích i moderních gastro barech.

Tipy na výlety z Baldovce

Z Baldovce to máte kousek do spousty zajímavých míst. Co takhle výlet na hrad Karlštejn, perlu gotické architektury? Projděte se královskými komnatami a pokochejte se nádherným výhledem do okolí. Milovníci přírody si nenechají ujít procházku po naučné stezce Solvayovy lomy, kde na vás dýchne atmosféra starých vápencových lomů. Za návštěvu stojí i Koněpruské jeskyně, největší jeskynní systém v Čechách s unikátní krápníkovou výzdobou. A pokud toužíte po relaxaci, zamiřte do lázeňského města Poděbrady. Projděte se po kolonádě, ochutnejte minerální prameny a užijte si klidnou atmosféru.

Publikováno: 06. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Petr Záviš

Tagy: baldovec | obec