Dobyl jsem Chopok: Vaše další turistická výzva na Slovensku

Chopok

Dominantní vrchol Nízkých Tater

Chopok s nadmořskou výškou 2024 metrů je dominantním vrcholem Nízkých Tater. Nachází se na hlavním hřebeni pohoří a tvoří přirozenou hranici mezi regiony Liptov a Horehroní. Jeho mohutná silueta je viditelná z velké dálky a láká turisty i milovníky horské turistiky.

Na vrchol Chopku vede několik turistických tras, ať už z jižní nebo severní strany. Pro méně zdatné je k dispozici lanovka. Z vrcholu se otevírá dechberoucí panoramatický výhled na okolní horské scenérie. Za dobrého počasí je možné spatřit Vysoké Tatry, Malou Fatru, Velkou Fatru a Západní Tatry.

Chopok je významným centrem cestovního ruchu. V zimních měsících se stává rájem pro lyžaře a snowboardisty. V létě láká turisty k turistice, cyklistice a dalším aktivitám. Na vrcholu se nachází meteorologická stanice a horská chata, která poskytuje občerstvení a ubytování.

Chopok je neodmyslitelnou součástí slovenské přírody a kultury. Jeho krása a majestátnost z něj činí jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů na Slovensku.

Lanovka na Chopok: Cena a trasa

Chopok je druhý nejvyšší vrchol Nízkých Tater s nadmořskou výškou 2024 metrů. Na vrchol se dá dostat několika způsoby, ale nejpohodlnější a nejrychlejší je lanovka. Cena za lanovku na Chopok se liší v závislosti na sezóně a typu jízdenky. V hlavní sezóně (červenec – srpen) se cena za zpáteční jízdenku pohybuje okolo 39 eur pro dospělou osobu. Mimo sezónu a pro děti, studenty a seniory jsou ceny nižší. Lanovka na Chopok jezdí z jižní strany z lokality Jasná. Trasa lanovky je rozdělena do dvou úseků. První úsek vede z Jasné na Priehybu a překonává převýšení 660 metrů. Druhý úsek vede z Priehyby na Chopok a překonává převýšení 494 metrů. Z vrcholu Chopku se vám naskytne nádherný panoramatický výhled na okolní vrcholy Nízkých Tater, Vysoké Tatry a Liptovskou kotlinu. Lanovka na Chopok je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtou užít krásy slovenské přírody bez náročné túry.

Turistické trasy pro začátečníky i pokročilé

Chopok a hory na Slovensku lákají turisty všech úrovní. Začátečníci ocení nenáročné stezky v okolí Štrbského plesa. Procházka kolem jezera s výhledy na okolní štíty je skvělým úvodem do slovenské přírody. Další možností je výstup lanovkou na Hrebienok a krátká procházka k Vodopádům Studeného potoka. Zkušenější turisté se můžou vydat na náročnější túry. Oblíbený je výstup na Chopok z Lukové přes Demänovskou dolinu. Tato trasa nabízí nádherné výhledy, ale vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Pro zdatné turisty je výzvou hřebenová túra Nízkými Tatrami. Tato trasa vede přes několik vrcholů a nabízí nezapomenutelné panoramatické výhledy. Nezapomeňte na kvalitní turistickou výbavu a sledování předpovědi počasí.

Panoramatické výhledy z vrcholu

Z vrcholu Chopku, nejvyšší hory Nízkých Tater, se otevírá nezapomenutelný panoramatický výhled. Za jasného počasí dohlédnete do daleka, a to na všechny světové strany. Na severu se tyčí majestátní štíty Západních Tater, zatímco na jihu se rozprostírá malebná krajina Horehroní s klikatící se řekou Hron.

Vlastnost Popis
Názov Chopok
Poloha Nízke Tatry, Slovensko
Nadmorská výška 2 024 m n. m.
Dostupnosť Lanovka, turistické chodníky
Obtiažnosť výstupu Stredne náročný až náročný
Výhľad Panoramatický výhľad na Nízke Tatry, Vysoké Tatry a okolité doliny

Pohled na východ vám nabídne impozantní panorama Vysokých Tater s dominantním Gerlachovským štítem. Naopak na západě vás upoutá hřeben Velké Fatry s charakteristickým vrcholem Krížová. Kromě těchto nejznámějších pohoří spatříte z Chopku i další slovenské krásy, jako například Chočské vrchy, Malou Fatru a za dobrých podmínek i vrcholky Alp v Rakousku.

Výhled z Chopku je nezapomenutelným zážitkem, který ocení nejen zkušení horalové, ale i rodiny s dětmi. Na vrchol se dá pohodlně dostat lanovkou, takže si ná breathtaking panorama může užít opravdu každý.

Lyžování na Chopku: Sjezdovky a vleky

Chopok s výškou 2024 metrů nad mořem je druhým nejvyšším vrcholem Nízkých Tater a zároveň nejnavštěvovanějším vrcholem na Slovensku. Lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry patří k největším lyžařským areálům ve střední Evropě s více než 50 km sjezdovek různých obtížností. Na své si zde přijdou začátečníci i zkušení lyžaři. Pro milovníky adrenalinu je zde připraven snowpark s U-rampou a dalšími atrakcemi. Sjezdovky jsou obsluhovány moderními lanovkami a vleky, které zaručují rychlou a pohodlnou přepravu. Na vrchol Chopku se dostanete kabinkovou lanovkou z jižní strany z lokality Krupová nebo z lokality Srdiečko. Z vrcholu Chopku se pak můžete spustit po severní straně do lokality Záhradky. V této lokalitě se nachází nejdelší sjezdovka v Nízkých Tatrách, která měří přes 4 km. Pro běžkaře je v okolí Chopku připraveno několik běžeckých tratí. Nejznámější je trasa z lokality Krupová na Ďumbier, která měří 12 km. V lyžařském středisku Jasná Nízké Tatry si užijete skvělou lyžovačku v nádherném prostředí Nízkých Tater.

Ubytování v okolí Chopku

Chopok je se svými 2024 metry druhým nejvyšším vrcholem Nízkých Tater a právem se řadí mezi nejoblíbenější turistické destinace na Slovensku. Ať už se chystáte zdolávat náročné turistické trasy, užít si lyžování na sjezdovkách, nebo si jen odpočinout v náručí hor, ubytování v okolí Chopku vám nabídne vše, co k nezapomenutelné dovolené potřebujete. Vybírat můžete z široké škály možností, od luxusních hotelů s wellness centrem, přes útulné penziony s rodinnou atmosférou až po horské chaty pro milovníky samoty a klidu. Mnoho ubytovacích zařízení se nachází přímo v lyžařských střediscích Jasná Nízké Tatry a Ski Tále, takže budete mít sjezdovky doslova na dosah ruky. Pokud dáváte přednost klidnějšímu prostředí, můžete se ubytovat v některé z malebných vesniček v okolí, jako je Demänovská Dolina, Bystrá, nebo Liptovský Ján. Bez ohledu na to, jaký typ ubytování si vyberete, budete si moci vychutnat nádherné výhledy na okolní horské scenérie, čerstvý horský vzduch a nespočet možností pro aktivní odpočinek i relaxaci. Rezervace ubytování včas se vyplatí, zvláště pokud plánujete dovolenou v hlavní sezóně.

Tipy na výlety v okolí

Chopok s nadmořskou výškou 2024 metrů je druhým nejvyšším vrcholem Nízkých Tater a nabízí dechberoucí výhledy na okolní horskou scenérii. Po zdolání vrcholu lanovkou nebo náročným výstupem se můžete vydat na túru k Ďumbieru, nejvyššímu vrcholu Nízkých Tater. Zdatnější turisté se mohou vydat i na hřebenovku Nízkých Tater, která nabízí nezapomenutelné výhledy a kontakt s divokou přírodou. Pro rodiny s dětmi je ideální nenáročná procházka k Vrbickému plesu, které je obklopeno krásnou scenérií. V zimních měsících se Chopok promění v ráj lyžařů. Najdete zde moderní lyžařské středisko Jasná s kilometry sjezdovek všech obtížností. Pro běžkaře jsou připraveny upravované běžecké tratě. Po dni stráveném na horách si můžete odpočinout v některé z útulných horských chat a ochutnat tradiční slovenské speciality.

Počasí na Chopku: Kdy jet?

Chopok, druhý nejvyšší vrchol Nízkých Tater, láká turisty a lyžaře po celý rok. Jeho poloha a nadmořská výška 2024 metrů nad mořem zaručují proměnlivé počasí. Kdy je tedy nejlepší čas pro návštěvu?

Léto na Chopku je krátké a chladné s průměrnými teplotami kolem 10 °C. Časté jsou dešťové přeháňky a bouřky, proto je vhodné mít s sebou nepromokavou bundu a pevnou obuv. Turistické stezky jsou v tomto období dobře schůdné.

Zima na Chopku je dlouhá a mrazivá s teplotami klesajícími až k -20 °C. Sněhová pokrývka dosahuje v průměru 2 metrů a vytváří ideální podmínky pro lyžování a snowboarding. Lyžařská sezóna trvá od prosince do dubna. Nezapomeňte na teplé oblečení, rukavice a čepici.

Jaro a podzim jsou na Chopku nevyzpytatelné. Počasí se může během dne rychle měnit od slunečného po deštivé. Teploty se pohybují v rozmezí 5 až 15 °C. Pokud se chystáte na túru, sledujte předpověď počasí a buďte připraveni na všechny eventuality.

Nezáleží na tom, kdy se na Chopok vydáte, vždy si s sebou vezměte dostatek tekutin, opalovací krém a sluneční brýle. Počasí se v horách může rychle měnit a je důležité být připraven.

Historie a zajímavosti Chopku

Chopok je druhým nejvyšším vrcholem Nízkých Tater s nadmořskou výškou 2024 metrů. Jeho mohutná silueta dominuje širokému okolí a láká turisty i milovníky zimních sportů. Historie Chopku je spjata s pastevectvím a těžbou. V minulosti se na jeho svazích pásly ovce a těžila se zde ruda. První turistická chata na Chopku byla postavena v roce 1860 a jmenovala se Kamenná chata. Dnes se na vrcholu nachází moderní lanovka a restaurace Rotunda s panoramatickým výhledem. Z Chopku se otevírají nádherné výhledy na okolní vrcholy Nízkých Tater, Vysoké Tatry, Velkou Fatru a za dobrého počasí i na Malou Fatru. Na Chopok se dá dostat několika turistickými trasami z jižní i severní strany. Oblíbená je trasa z Ďumbiera, která vede přes vrchol Dereše. Z jižní strany se na Chopok dostanete lanovkou z Jasné. V zimě je Chopok vyhledávaným lyžařským střediskem s desítkami kilometrů sjezdovek.

Fotografování na Chopku: Tipy a triky

Chopok s nadmořskou výškou 2 024 metrů nad mořem je druhým nejvyšším vrcholem Nízkých Tater a nabízí úchvatné panoramatické výhledy. Ať už jste zkušení fotografové, nebo nadšení amatéři, s trochou přípravy a znalostí můžete z Chopku přivézt nezapomenutelné fotografie. Než se ale vydáte na vrchol, zkontrolujte si předpověď počasí. Počasí v horách se mění rychle a jasná obloha se může během chvíle zatáhnout. Pro fotografování krajiny a panoramatických snímků je ideální zlatá hodinka, tedy hodina po východu slunce a hodina před západem slunce. Světlo má v tuto dobu teplejší tóny a vytváří dlouhé stíny, které dodají vašim fotografiím hloubku a dramatičnost. Nezapomeňte si s sebou vzít širokoúhlý objektiv, abyste zachytili co nejvíce z okolní krajiny. Pokud se chcete zaměřit na detaily, jako jsou horské květiny nebo skalní útvary, makro objektiv vám pomůže zachytit jejich krásu zblízka. Při fotografování na Chopku nezapomeňte na kompozici. Využijte linie stezek, horských hřebenů a mraků k tomu, abyste vedli pohled diváka k hlavnímu objektu fotografie. Nebojte se experimentovat s různými úhly pohledu a kompozicemi, abyste našli ten nejzajímavější záběr.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: chopok | hora na slovensku