Cestování na Slovensko aktuálně: Vše, co potřebujete vědět

Cestování Na Slovensko Aktuálně

Pravidla vstupu

Od 16. dubna 2022 se ruší všechna cestovní omezení související s COVID-19 pro vstup na Slovensko. To znamená, že už nemusíte předkládat žádné potvrzení o bezinfekčnosti, očkování ani vyplňovat registrační formulář.

Pro vstup na Slovensko nadále platí běžné podmínky, tedy vlastnictví platného cestovního dokladu (občanský průkaz nebo cestovní pas). Občané zemí mimo EU/Schengenský prostor si musí ověřit vízovou povinnost.

Přestože se na hranicích neprovádí žádné kontroly související s COVID-19, je dobré sledovat aktuální informace a doporučení. Situace se může změnit a slovenské úřady mohou zavést nová opatření v závislosti na vývoji pandemie.

Doporučujeme si před cestou ověřit aktuální informace na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky nebo Velvyslanectví Slovenské republiky v Praze.

Potřebné dokumenty

Pro cestu na Slovensko v současnosti obecně nepotřebujete žádné zvláštní dokumenty nad rámec běžného cestování v rámci Schengenského prostoru. To znamená, že vám stačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Není nutné mít u sebe ani potvrzení o bezinfekčnosti, negativní test na COVID-19, ani žádné jiné dokumenty související s pandemií. Doporučuje se však sledovat aktuální informace, jelikož situace se může měnit. Pro jistotu si před cestou ověřte aktuální podmínky vstupu na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo Velvyslanectví Slovenské republiky v Praze.

Aktuálně pro cestu na Slovensko stačí platný občanský průkaz a není potřeba žádné dodatečné potvrzení o bezinfekčnosti.

Radomír Novotný

Doprava na Slovensko

Cestování na Slovensko je pro Čechy relativně snadné a dostupné. Díky členství obou zemí v Schengenském prostoru nepotřebujete k překročení hranic žádné zvláštní dokumenty, stačí vám platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Na Slovensko se dostanete autem po kvalitní dálniční síti. Nezapomeňte si ale pořídit slovenskou dálniční známku, kterou zakoupíte na čerpacích stanicích nebo online. Pokud preferujete cestování autobusem, existuje mnoho spojů z různých českých měst do Bratislavy a dalších slovenských destinací. Ceny jízdenek jsou příznivé a cesta je pohodlná.

Vlakové spojení mezi Českou republikou a Slovenskem je také kvalitní a rychlé. Z Prahy do Bratislavy se dostanete za přibližně 4 hodiny. Pokud plánujete cestovat vlakem, doporučujeme zarezervovat si jízdenky předem, zejména v hlavní sezóně.

Pro ty, kteří preferují leteckou dopravu, existují přímé lety z Prahy do Bratislavy a Košic. Let trvá přibližně hodinu. Nezapomeňte si ale porovnat ceny letenek s ostatními druhy dopravy, jelikož letecká doprava bývá často dražší.

Před cestou na Slovensko se vždy vyplatí zkontrolovat aktuální dopravní informace, abyste se vyhnuli případným komplikacím.

Ceny pohonných hmot

Aktuálně se ceny pohonných hmot na Slovensku a v Česku příliš neliší. Před cestou na Slovensko se proto vyplatí natankovat tam, kde je to pro vás výhodnější, ať už je to v Česku nebo až za hranicemi. Ceny benzinu a nafty se na Slovensku řídí podobnými faktory jako u nás, tedy zejména cenami ropy na světových trzích a kurzem koruny vůči euru. Doporučujeme sledovat aktuální ceny pohonných hmot na specializovaných webech nebo v mobilních aplikacích, které vám poskytnou přehled o cenách na jednotlivých čerpacích stanicích v Česku i na Slovensku. Díky tomu můžete ušetřit nemalé peníze, které pak můžete využít na další zážitky z vaší cesty. Nezapomeňte, že na dálnicích a rychlostních silnicích na Slovensku je potřeba mít platnou dálniční známku.

Požadavek Před pandemií Aktuálně
Platný cestovní pas/občanský průkaz Ano Ano
Vízum (pro občany EU) Ne Ne
Negativní test na COVID-19 Ne Závisí na aktuálních opatřeních - informace na stránkách MZ ČR
Formulář pro vstup do země Ne Závisí na aktuálních opatřeních - informace na stránkách MZ ČR

Ubytování a stravování

Na Slovensku nájdete širokú škálu ubytovacích zariadení, od luxusných hotelov až po útulné penzióny a apartmány. Ceny ubytovania sa líšia v závislosti od lokality, sezóny a štandardu. Vo všeobecnosti platí, že ubytovanie v turisticky atraktívnych oblastiach, ako sú Vysoké Tatry alebo Slovenský raj, býva drahšie. Ak hľadáte lacnejšie alternatívy, zvážte ubytovanie v menších mestách a obciach alebo mimo hlavnej sezóny.

Stravovanie na Slovensku je pestré a chutné. Vyskúšať môžete tradičné slovenské špeciality, ako sú bryndzové halušky, kapustnica alebo pirohy. Reštaurácie ponúkajú aj medzinárodnú kuchyňu a vegetariánske jedlá. Ceny v reštauráciách sú porovnateľné s cenami v Českej republike. Ak chcete ušetriť, môžete si variť sami. Potraviny nakúpite v supermarketoch alebo na miestnych trhoch.

Měna a platby

Na Slovensku se platí eurem (EUR), stejně jako ve většině zemí eurozóny. Výměna české koruny za euro na Slovensku není obecně tak výhodná jako v České republice. Doporučuje se proto směnit si peníze ještě před cestou nebo vybírat hotovost z bankomatů na Slovensku. Při výběru z bankomatu si vždy ověřte poplatky vašeho bankovního ústavu. Platba kartou je na Slovensku velmi rozšířená a bezproblémová. Většina obchodů, restaurací a hotelů akceptuje běžné platební karty jako Visa a Mastercard. V menších obchodech a restauracích, zejména v odlehlejších oblastech, je však vhodné mít u sebe i hotovost. Ceny na Slovensku jsou obecně srovnatelné s cenami v České republice. Některé služby a zboží, jako například ubytování v turistických destinacích, mohou být dražší. Naopak potraviny a pohonné hmoty mohou být mírně levnější.

Bezpečnost a zdravotní péče

Aktuálně pro cesty na Slovensko neplatí žádná pandemická omezení. To znamená, že pro vstup do země nepotřebujete žádné certifikáty o očkování, testy ani potvrzení o prodělání onemocnění COVID-19. Stejně tak se na vás nevztahují žádné karanténní povinnosti.

I když formální omezení neplatí, je vždycky dobré myslet na prevenci a chránit sebe i ostatní. Před cestou si zkontrolujte platnost cestovního pojištění a ujistěte se, že zahrnuje i případnou lékařskou péči v zahraničí. Nezapomeňte na základní léky, které běžně užíváte, a přibalte si i ty, které by se vám mohly hodit v případě běžných cestovatelských neduhů.

Slovensko má kvalitní zdravotní systém. V případě potřeby lékařské pomoci se můžete obrátit na praktického lékaře nebo na pohotovost. Informace o dostupnosti lékařské péče v dané oblasti najdete na webových stránkách slovenského Ministerstva zdravotnictví. V případě vážných zdravotních problémů volejte linku 112.

Užitečné kontakty a odkazy

Pro aktuální informace o cestování na Slovensko se vždy doporučuje kontaktovat Velvyslanectví Slovenské republiky v České republice nebo konzulát. Informace o vízech, dokladech a dalších důležitých detailech naleznete na oficiálních webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky. Pro plánování cesty se hodí webové stránky o turismu na Slovensku, například stránky Slovenské agentury pro cestovní ruch. Aktuální informace o dopravě, včetně stavu silnic a železnic, poskytuje Národní dopravní informační centrum. V případě nouze na Slovensku volejte linku 112. Pro zdravotní potíže volejte záchrannou službu na čísle 155. Policie je k dispozici na čísle 158.