Čertova skála: Tajemný klenot českého krajinného ráje

Čertova Skála

Čertova skála patří mezi nejznámější přírodní památky v České republice a nachází se nedaleko města Turnov na severu Čech. Tato skalní útvar, který nese svůj název podle pověstí o ďábelských aktivitách v lokalitě, je oblíbeným turistickým cílem pro milovníky přírody i historie. V tomto článku se podíváme blíže na historii a význam této zajímavé skály, která je důležitou součástí bohaté geologické minulosti regionu.

Popis Čertovy skály

Čertova skála se nachází v Českém ráji, nedaleko města Turnov. Je to skalní útvar, který dostal své jméno podle pověstí a legend spojených s ďábelskými bytostmi. Skála je vysoká zhruba 30 metrů a její nejvýraznější část tvoří velký skalní blok ve tvaru pyramidy, který je přirozenou dominantou okolní krajiny. Obecně je považována za symbol Českého ráje.

Skalní útvar vznikl před více než 60 miliony lety jako součást sedimentárních hornin, které byly později vertikálně deformovány tektonickou aktivitou. V průběhu času byla vrstva hornin odstraňována erozí, což zanechalo postupně vyšší a odolnější vrstvy na základně skály, na níž se dnes nachází.

Na vrcholu skály stojí rozhledna umožňující návštěvníkům krásné výhledy do okolní krajiny Českého ráje. Pro milovníky turistiky a horolezectví je také velmi oblíbenou lokalitou pro výlety a adrenalinové sporty.

Historie a pověsti spojené s Čertovou skálou

Čertova skála je jedním z nejznámějších přírodních útvarů v České republice. Tento skalní útvar se nachází na okraji města Kamenice nad Lipou a je spojen s řadou pověstí a legend. Podle jedné z nejznámějších pověstí, Čertova skála sloužila jako sídlo samotného ďábla, který se sem scházel s ostatními pekelníky k pořádání čertovských tanců. Další pověst vypráví o tom, že na této skále kdysi seděl čert a zkoušel své pokušení na rytíře z nedalekého hradu Pernštejn. Jakýkoliv pohyb v okolí této mystické skály byl v minulosti vnímán jako velké nebezpečí a varování před samotným ďáblem. Dnes však patří mezi turisticky oblíbené místo s krásným výhledem do okolní krajiny a návštěvnost se každoročně rozrůstá.

Přístup a turistické trasy k Čertově skále

Čertova skála je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v České republice. Tato skalní útvar se nachází v blízkosti města Turnov a přístup k ní je velice snadný. K dispozici jsou zde několik turistických tras, které vedou k Čertově skále a nabízejí možnost krásného výhledu na okolní krajinu.

Nejoblíbenější trasa začíná u parkoviště v obci Klokočí a pokračuje podél řeky Jizery až ke skalám. Druhou možností je vydat se po modré značce od železniční stanice ve městě Turnov, která také končí u samotné Čertovy skály.

Pro ty, kteří preferují kratší trasy, je ideálním řešením využít lanovku ze stadionu TJ Lomnice nad Popelkou. Po krátké jízdě nahoru lze pokračovat pohodlným chodníkem ke skalám.

Přestože je Čertova skála během celého roku volně přístupná, doporučuje se navštívít ji během teplejších měsíců, kdy si lze užít krásné panoramatické pohledy a prozkoumat okolní turistické cesty.

Přírodní zajímavosti okolo Čertovy skály

Přírodní zajímavosti okolo Čertovy skály jsou neuvěřitelné. Tato výrazná skalní forma, nacházející se v malebné krajině jižních Čech, přitahuje pozornost mnoha turistů a milovníků přírody. Okolí Čertovy skály je bohaté na různorodé druhy rostlin a živočichů, díky nimž se zde nachází několik chráněných území. Kromě toho je zde k vidění i mnoho unikátních skalních útvarů a skalních labyrintů, které tvořila eroze během staletí. Poblíž Čertovy skály se také nachází řada krásných lesů, potoků a rybníků, které nabízejí ideální možnosti pro pohodovou procházku nebo piknik v přírodě.

Aktivity a zážitky pro návštěvníky Čertovy skály

Pokud se chystáte navštívit Čertovu skálu, určitě vás zajímají různé aktivity a zážitky, které můžete v okolí této přírodní památky zažít. V samotné Čertově skále se můžete projít jejím spletitým systémem jeskyní a podzemních prostorů, které se táhnou pod celým skalním masivem. Pro turisty jsou zpřístupněny dvě trasy, z nichž ta delší má délku téměř tři kilometry a nabízí zažít opravdový dobrodružný zážitek.

Kromě prohlídek jeskynního systému jsou pro návštěvníky k dispozici i další aktivity. Okolní krajina je překrásná a nabízí krásné výhledy na okolí, takže rozhodně stojí za to si vyjít na procházku či pár hodin strávit cyklistikou nebo jinými sportovními aktivitami. Milovníci adrenalinových sportů si naplno přijdou na své díky skvělému horolezeckému terénu, kde je možné si odzkoušet lezení po skalách různých obtížnostních stupňů.

Zkrátka a dobře, Čertova skála a její okolí nabízí mnoho možností pro aktivní odpočinek i adrenalinové zážitky v nádherné přírodní kulise. Určitě se vyplatí na tuto krásnou lokalitu vyrazit a vychutnat si ji naplno.

Gastronomické a ubytovací možnosti v blízkosti Čertovy skály

Gastronomické a ubytovací možnosti v blízkosti Čertovy skály jsou bohaté a různorodé. V okolních obcích najdete řadu restaurací, které nabízejí tradiční českou kuchyni i mezinárodní speciality. Kromě toho jsou zde k dispozici také menší hospody a kavárny, ve kterých si můžete vychutnat příjemné posezení u šálku kávy či piva.

Pokud hledáte ubytování, máte na výběr jak hotely s vyšší úrovní služeb, tak i rodinné penziony nebo horské chaty pro milovníky přírody. Některé z těchto ubytování se nacházejí přímo v blízkosti Čertovy skály a nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu.

Celkově lze říci, že návštěva Čertovy skály není jen o samotném skalním útvaru, ale také o poznání regionální gastronomie a možnostech ubytování v krásné přírodě.

Doporučení pro návštěvu Čertovy skály

Pokud chcete navštívit neuvěřitelně krásné místo v Česku, určitě byste měli zavítat k Čertově skále. Toto skalní útvar je jedním z nejvýraznějších a nejkrásnějších míst v Českém ráji. Doporučujeme si připravit pevnou obuv, protože cesta k samotné skále bývá náročná. Pokud sem dorazíte za slunečného dne, budete jistě ohromeni krásnými výhledy do okolí. Po návratu si rozhodně nenechte ujít procházku po nedalekých lesích a loukách, které jsou plné divoké přírody a nádherných květinových porostů. Pokud hledáte místo pro odpočinek a obdivování krásy české přírody, pak je Čertova skála tou správnou volbou.

Celkově lze tedy říci, že Čertova skála je fascinujícím přírodním útvarem, který přitahuje pozornost mnoha turistů a nadšenců do oblasti Chrudimských skal. Navzdory svému poněkud temnému jménu a pověstmi spojenými s démony a ďábly, čertova skála nabízí nádherné výhledy a možnost prozkoumat jedinečnou geologii této oblasti. Je to místo, které stojí za návštěvu a kde lze zakusit spojení krásy přírody s historickými kořeny naší země.

Publikováno: 22. 10. 2023

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: čertova skála