Bilbao: Baskická perla na severu Španělska

Bilbao

Poloha a rozloha Bilbaa

Bilbao, hlavní město provincie Bizkaia, se nachází na severu Španělska v autonomním společenství Baskicko. Leží v údolí řeky Nervión, asi 14 kilometrů jižně od Biskajského zálivu. Díky své poloze v údolí obklopeném zelenými kopci je Bilbao známé svou malebnou krajinou. Město se rozkládá na ploše 40,65 kilometrů čtverečních a je domovem pro více než 340 000 obyvatel. Bilbao a jeho okolí tvoří metropolitní oblast Gran Bilbao s více než milionem obyvatel, což z ní činí jednu z nejlidnatějších oblastí severního Španělska.

Baskické hory a řeka Nervión

Baskické hory se nacházejí na pomezí Španělska a Francie a tvoří impozantní přírodní kulisu pro zelené údolí řeky Nervión. Řeka pramení ve španělské provincii Burgos a vine se na severozápad, než se vlévá do Biskajského zálivu u slavného města Bilbao. Nervión je pro Baskicko životně důležitou tepnou, která po staletí formovala jeho historii, kulturu a ekonomiku. Podél jejích břehů se rozkládají malebná městečka a vesnice s bohatou historií a tradicemi. Mezi nimi vyniká i Bilbao, kdysi průmyslové centrum, dnes pulzující metropole s ikonickým Guggenheimovo muzeum. Samotné Baskické hory lákají turisty svými turistickými stezkami, které nabízejí úchvatné výhledy na okolní krajinu. Zelené kopce a pastviny střídají skalnaté vrcholy a hluboké lesy, které jsou domovem rozmanité fauny a flóry.

Atlantské klima a oceán

Atlantské klima, ovlivněné Golfským proudem, se vyznačuje mírnými teplotami a vysokou vlhkostí. Pro toto klima jsou typická chladnější léta a mírnější zimy v porovnání s oblastmi ve stejných zeměpisných šířkách. Oceán hraje v tomto klimatickém systému klíčovou roli. Pohlcuje obrovské množství sluneční energie, čímž reguluje teplotu planety. Zároveň je Atlantský oceán domovem bohaté biodiverzity, od drobných planktonů po majestátní velryby. Jeho vody jsou důležitým zdrojem potravy a představují významnou dopravní cestu. Změna klimatu však ohrožuje křehkou rovnováhu Atlantského oceánu a jeho klimatu.

Doprava po Bilbau

Bilbao, to je město, kde se vám bude chtít chodit pěšky. Kompaktní centrum a krásné promenády podél řeky Nervión přímo lákají k procházkám. Pokud ale potřebujete zdolat větší vzdálenost, máte na výběr hned z několika možností. Metro Bilbao, navržené architektem Normanem Fosterem, je rychlé, čisté a efektivní. Jeho stanice, známé jako "Fosteritos", jsou samy o sobě architektonickým zážitkem. Autobusy pokrývají celou oblast Bilbaa a okolí, jízdní řády a trasy najdete na zastávkách nebo online. Pro kratší vzdálenosti jsou tu ikonické červenobílé tramvaje EuskoTran, které vás svezou například do čtvrti Getxo s krásnými plážemi. A pokud se chcete cítit jako místní, naskočte na lanovku Funicular de Artxanda, která vás vyveze na kopec s úchvatným výhledem na město. Ať už zvolíte jakýkoli způsob dopravy, Bilbao vás snadno a pohodlně propojí se všemi jeho krásami.

Procházky a cyklostezky

Naše oblast je rájem pro milovníky procházek a cyklovýletů. Projděte se po značených turistických stezkách, které vás provedou malebnou krajinou, lesy a loukami. Objevte skrytá zákoutí a užijte si nádherné výhledy. Pro cyklisty je připravena síť cyklostezek, které vás zavedou do okolních vesnic a měst. Vydejte se na pohodovou projížďku podél řeky nebo si dejte do těla na náročnějších trasách. Ať už zvolíte jakoukoli aktivitu, nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a svačinu.

Okolí Bilbaa - hory a pobřeží

Bilbao, to není jen pulzující město, ale také brána do nádherné přírody. Jen kousek od rušného centra se tyčí zelené kopce a hory, ideální pro pěší turistiku a cyklistiku. Vydejte se například na vrchol Artxanda, odkud se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na město a Biskajský záliv. Milovníci pláží zase ocení blízkost baskického pobřeží. Autem nebo vlakem se snadno dostanete do malebných přímořských městeček, jako je Getxo s ikonickým mostem Puente Colgante, nebo Sopela, vyhlášené surfařské centrum. Ať už dáváte přednost horskému vzduchu nebo mořskému vánku, okolí Bilbaa vás okouzlí svou krásou a rozmanitostí.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Evelína Blažková

Tagy: bilbao | zeměpis