Avignon: Kde se snoubí historie s uměním

Avignon

Avignon: Perla Provence

Avignon, město ležící na jihu Francie, v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, je pokladnicí historie a kultury. Jeho středověké centrum, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, uchvátí každého návštěvníka. Dominantou města je bezesporu Papežský palác, monumentální stavba ze 14. století, která sloužila jako sídlo papežů během tzv. Avignonského zajetí církve. Projděte se jeho chodbami a nahlédněte do komnat, kde se psaly dějiny křesťanství.

Z Papežského paláce se nabízí úchvatný výhled na město a řeku Rhônu, která Avignon dělí na dvě části. Symbolem Avignonu je bezesporu slavný most Pont d'Avignon, známý také jako Pont Saint-Bénézet. Ačkoliv z mostu, z původně 22 oblouků, zbyly jen čtyři, jeho krása a působivost zůstávají nedotčeny. Procházka po jeho zbytcích s výhledem na řeku a město je nezapomenutelným zážitkem.

Avignon je také městem kultury a umění. Každý rok v červenci se zde koná prestižní divadelní festival Festival d'Avignon, který přitahuje umělce a diváky z celého světa. Pro milovníky umění je zde k dispozici i řada muzeí, například Musée du Petit Palais s bohatou sbírkou středověkého a renesančního umění, nebo Musée Calvet, věnované historii a archeologii regionu.

Avignon je ale také místem, kde si užijete pohodovou atmosféru Provence. Projděte se úzkými uličkami starého města, lemovanými kavárnami, restauracemi a obchůdky s místními specialitami. Ochutnejte provensálskou kuchyni, proslulou svou lehkostí a svěžestí, a vychutnejte si sklenku lahodného vína z oblasti Côtes du Rhône. Ať už se do Avignonu vydáte za historií, kulturou nebo jen tak za odpočinkem, toto okouzlující město vás jistě nezklame.

Historie a památky

Avignon, okouzlující město v Provence na jihu Francie, se pyšní bohatou historií a pozoruhodným architektonickým dědictvím. Jeho strategická poloha na řece Rhôně z něj učinila důležité obchodní centrum a křižovatku kultur již od římských dob. Ve 14. století se Avignon zapsal do dějin křesťanství jako sídlo papežů, čímž započala éra tzv. Avignonského zajetí papežství (1309-1376). Sedm papežů sídlilo v honosném Papežském paláci (Palais des Papes), impozantní gotické stavbě, která dodnes dominuje panoramatu města. Tato památka, zapsaná na seznamu UNESCO, je svědectvím tehdejšího bohatství a moci církve.

Kromě Papežského paláce se v Avignonu nachází řada dalších pozoruhodných památek. K nim patří například most Saint-Bénezet, známý také jako Avignonský most. Tento most, původně dřevěný a později přestavěný z kamene, byl součástí důležité obchodní cesty přes Rhônu. Dnes z něj zbyly pouze čtyři oblouky, které se staly jedním ze symbolů města a jsou opředeny legendou o pastýři Bénezetovi.

Pro milovníky umění a historie je Avignon doslova rájem. V jeho ulicích a náměstích se nachází nespočet kostelů, kaplí, klášterů a paláců, které vyprávějí příběhy minulých staletí. Za návštěvu stojí například katedrála Notre-Dame des Doms s románskou architekturou, kostel Saint-Didier s gotickými prvky a renesanční palác Hôtel de Villeneuve-Martignan, v němž dnes sídlí muzeum Calvet s bohatými sbírkami umění a archeologie.

Avignon je však také živým a pulzujícím městem s bohatou kulturní nabídkou. Každý rok v červenci se zde koná prestižní divadelní festival Festival d'Avignon, který přitahuje umělce a diváky z celého světa. Město je také proslulé svými trhy, kde si návštěvníci mohou nakoupit čerstvé ovoce a zeleninu, provensálské speciality a další regionální produkty.

Papežský palác: Monumentální dědictví

Avignon, malebné město v jižní Francii, se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Mezi jeho nejvýznamnější památky patří bezesporu Papežský palác, monumentální stavba tyčící se nad řekou Rhônou. Tento architektonický skvost, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, sloužil v letech 1309 až 1376 jako sídlo papežů, kteří byli nuceni opustit Řím.

Stavba paláce byla zahájena za papeže Klementa V. a pokračovala za jeho nástupců. Výsledkem je impozantní komplex budov, kaplí a nádvoří, který je směsicí gotického a románského slohu. Vnitřní prostory paláce zdobí fresky od významných italských umělců, jako byli Matteo Giovannetti a Simone Martini.

Papežský palác v Avignonu je nejen architektonickou památkou, ale také symbolem bouřlivého období v dějinách katolické církve. V době tzv. avignonského zajetí papežů se Avignon stal centrem křesťanského světa a Papežský palác svědkem důležitých událostí.

Dnes je Papežský palác jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Francii. Každoročně sem proudí tisíce turistů, aby obdivovali jeho krásu a seznámili se s jeho historií. Prohlídka paláce nabízí fascinující pohled do minulosti a umožňuje návštěvníkům nahlédnout do života papežského dvora ve 14. století.

Kromě prohlídek samotného paláce se zde konají také různé kulturní akce, výstavy a koncerty. Návštěva Papežského paláce v Avignonu je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky historie, architektury i umění.

Slavný most Avignon: Legenda a krása

Avignon, malebné město v jižní Francii, se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Jeho ikonickým symbolem je bezesporu slavný Avignonský most, známý také jako Pont d'Avignon. Tento most, tyčící se nad řekou Rhônou, je opředen legendami a dodnes fascinuje návštěvníky z celého světa.

Původní dřevěný most byl postaven již ve 12. století, ale během válek byl zničen. V roce 1177 zahájil stavbu kamenného mostu Saint Bénézet, pastýř, který tvrdil, že mu to nařídil Bůh. Most byl dokončen v roce 1185 a stal se důležitou spojnicí mezi královstvím Francie a papežským státem Avignon.

Avignonský most byl ve své době impozantním dílem. Měril přes 900 metrů a měl 22 oblouků. Bohužel, v průběhu staletí byl most opakovaně poškozován povodněmi a nakonec v 17. století z větší části stržen. Dnes z něj zbývají pouze čtyři oblouky a kaple svatého Mikuláše, která se nachází na jednom z pilířů.

I když je Avignonský most dnes jen zlomkem své původní délky, stále patří k nejnavštěvovanějším památkám ve Francii. Jeho silueta se stala symbolem Avignonu a připomíná bohatou historii a kulturní dědictví tohoto krásného města. Návštěvníci si mohou prohlédnout zbytky mostu, užít si nádherný výhled na řeku Rhônu a okolní krajinu a ponořit se do fascinující atmosféry minulosti.

Festival umění: Kulturní zážitek

Avignon, město v jižní Francii, je proslulé nejen svým papežským palácem a slavným mostem, ale také jako dějiště jednoho z nejvýznamnějších divadelních festivalů na světě. Festival d'Avignon, jak zní jeho francouzský název, každoročně v červenci promění toto historické město v pulzující centrum umění.

Festival, založený v roce 1947 Jeanem Vilarem, si klade za cíl zpřístupnit divadlo všem. Během tří týdnů se v Avignonu představí desítky divadelních souborů z celého světa s inscenacemi klasického i experimentálního divadla, tance, nového cirkusu a dalších uměleckých žánrů. Představení se konají v tradičních divadelních prostorách, ale i na netradičních místech, jako jsou nádvorní dvory, kaple a historické budovy.

Festival d'Avignon není jen přehlídkou divadelních inscenací, ale také místem setkávání umělců, kritiků a milovníků divadla z celého světa. Atmosféra festivalu je neopakovatelná. Ulice Avignonu ožívají hudbou, pouličním divadlem a diskuzemi o umění.

Návštěva festivalu v Avignonu je nezapomenutelným kulturním zážitkem. Je to příležitost seznámit se s nejnovějšími trendy v divadelním světě, objevit nové talenty a užít si jedinečnou atmosféru tohoto výjimečného festivalu.

Avignon, to město papežů a umělců, je jako otevřená kniha historie, plná tajemství a krásy.

Radomír Dvořák

Provensálské speciality: Chuť jižní Francie

Avignon, okouzlující město v srdci Provence, je skvělým místem k objevování kulinářských pokladů jižní Francie. Provensálská kuchyně je proslulá svou svěžestí, jednoduchostí a důrazem na sezónní suroviny. Olivový olej, bylinky jako tymián, rozmarýn a levandule, rajčata, česnek a mořské plody tvoří základ mnoha lahodných jídel.

Při návštěvě Avignonu si nenechte ujít tradiční pokrmy jako je daube avignonnaise, dušené hovězí maso na víně s olivami a pomerančovou kůrou. Další specialitou je aïoli, česneková majonéza podávaná s vařenou zeleninou, rybami nebo vejci. Milovníci ryb si pochutnají na bourride, rybí polévce s česnekem, šafránem a majonézou.

Sladkou tečkou za jídlem může být tarte tropézienne, nadýchaný koláč s krémem a ovocem, nebo calisson d'Aix, mandlové cukroví z nedalekého Aix-en-Provence. K jídlu si dopřejte sklenku provensálského růžového vína, které se skvěle hodí k místním specialitám.

Avignon a celá Provence nabízejí nezapomenutelný kulinářský zážitek. Ponořte se do chutí a vůní jižní Francie a užijte si gastronomickou cestu plnou slunce a požitků.

Tipy na výlety: Okolí Avignonu

Avignon, okouzlující město v Provence na jihu Francie, láká turisty z celého světa. Jeho bohatá historie, úchvatná architektura a živá kulturní scéna z něj dělají ideální destinaci. Ale Avignon není jen o sobě. Jeho okolí skrývá spoustu pokladů, které čekají na objevení.

Historické památky a architektonické skvosty

Jen pár kilometrů od Avignonu se tyčí majestátní Pont du Gard, římský akvadukt zapsaný na seznamu UNESCO. Tato impozantní stavba, která kdysi zásobovala vodou Nîmes, je důkazem umu římských inženýrů. Projděte se po jeho horní části a užijte si nádherný výhled na okolní krajinu.

Za návštěvu stojí také Orange, starobylé římské město s impozantním římským divadlem a vítězným obloukem, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Přeneste se zpět v čase a užijte si atmosféru starověkého Říma.

Vinařské oblasti a provensálská krajina

Milovníci vína by si neměli nechat ujít návštěvu Châteauneuf-du-Pape, světoznámé vinařské oblasti. Ochutnejte zdejší vynikající červená vína a prozkoumejte malebné vinice, které se rozkládají do daleka. Navštivte některý z vinných sklepů a seznamte se s procesem výroby vína od hroznu po lahev.

Pokud toužíte po klidu a přírodě, vydejte se do Luberonu, malebného pohoří s rozlehlými levandulovými poli, okouzlujícími vesničkami a úchvatnými výhledy. Projděte se po značených stezkách, navštivte místní trhy a ochutnejte speciality provensálské kuchyně.

Okouzlující vesnice a nezapomenutelné zážitky

Nedaleko Avignonu se nachází také Gordes, jedna z nejkrásnějších vesnic Francie. Tato vesnice, postavená na strmém kopci, vás okouzlí svými kamennými domy, úzkými uličkami a nádherným výhledem na okolní krajinu.

Ať už se vydáte kamkoli v okolí Avignonu, čeká vás nezapomenutelný zážitek.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Rozálie Křivánková

Tagy: avignon | město v jižní francii